Priče i analize

09.05.2016. 11:10

Money Ning

Autor: Nova Ekonomija

Kako prepoznati sumnjive oglase za posao?

posao%20trazenje

U uslovima kada je posla malo, a nezaposlenih mnogo, tlo za prevare najrazličitijih vrsta je jako plodno. Zato pri izboru oglasa i konkursa treba biti jako oprezan jer, ma koliko neki od njih deluju primamljivo, može se ispostaviti da nemaju mnogo veze sa onim što se u njima obećava. Evo na šta treba obratiti pažnju u oglasima.

Visoka zarada za kratko vreme

Ako u oglasu obećavaju da ćete za vrlo kratko vreme zaraditi puno novca, možete posumnjati da je u pitanju pokušaj prevare. Često se u lažnim oglasima nudi da radite samo par sati dnevno i to od kuće. U najboljem slučaju će se ispostaviti da ćete za mali novac raditi mnogo više od onoga što vam je obećano.

Ne zahtevaju se posebna znanja i veštine

U svakom oglasu za posao poslodavac će navesti koje veštine ili nivo obrazovanja treba da posedujete kako biste mogli da obavljate taj posao. Međutim, sumnjivi oglasi to često ne navode jer im je cilj da se na oglas javi što veći broj ljudi, a to uključuje i one koji nisu osposobljeni ili obrazovani.

„Hitno tražim“

U sumnjivim oglasima za posao često je naglašena žurba u pronalaženju osobe koju poslodavac navodno želi da zaposli. Time prevaranti mame nezaposlene da se što pre prijave za posao bez razmišljanja i provere kompanije.

Traže vam novac da bi vas zaposlili

Smisao zapošljavanja je da dobijete platu, a ne da vi nekome dajete novac. Na takve oglase definitivno morate posumnjati jer u praksi postoji puno primera ljudi koji su naseli na priče takvih „poslodavaca“ koji su, recimo, od njih tražili da im daju novac za opremu kako bi počeli da rade ili novac za kurs koji je neophodno završiti kako bi se počelo sa poslom.

covek%20sa%20dvogledom

Ponuđeni posao nije jasno opisan

Ako vam iz oglasa nije jasno šta bi tačno trebalo da radite na poslu koji se nudi, trebalo bi da  kontaktirate poslodavca. Upravo nejasne informacije o radnom mestu mogu da signaliziraju da sa oglasom nešto nije u redu. Ipak, to ne treba uvek da znači da je on lažan jer ponekad i pravi poslodavci nedovoljno dobro definišu šta bi budući zaposleni trebalo da rade. Stoga je najbolje da lično proverite.

Nije potreban razgovor za posao

Posao se obično dobija selekcijom kandidata putem razgovora za posao. Stoga posumnjajte u postojanje radnog mesta ako vam ga odmah nude, pre nego što ste im se i predstavili.

Nemogućnost provere poslodavca

Ako niste nikada čuli za kompaniju koja nudi posao, potrebno je proveriti u privrednom registru da li ona zaista postoji. Jedan od načina provere je i da posetite njihovu zvaničnu internet stranicu kako biste videli kako posluje i ima li reference. U slučaju da je nemaju, trebalo bi se zapitati postoji li ona uopšte.

Poslovi u inostranstvu

Neretko smo imali prilike da vidimo da se iza naizgled primamljivih i dobro plaćenih poslova u inostranstvu kriju prevare, pa čak i ozbiljne kriminalne radnje. Kod takvih oglasa, naročito kada ih organizuju nepoznate agencije, potrebna je dodatna pažnja jer se lažni poslodavci takvih agencija mogu zapravo baviti različitim kriminalnim aktivnostima, čak i trgovinom ljudima.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.