Priče i analize

09.05.2016. 15:16

Tech Insider

Autor: Nova Ekonomija

Pet mitova o svemiru u koje i dalje verujemo

astronaut 11080 1280

Iako je univerzum u kojem živimo potpuno fascinantan i ni iz daleka dovoljno ispitan i otkriven, mnoge stvari u vezi sa njim uzimamo zdravo za gotovo. Otud postoje i brojne zablude i polovična znanja u koja verujemo, a koja nisu baš najtačnija. Evo nekih od njih.

Sunce je žuto

Većina nas Sunce smatra žutim. Ipak, ono je zapravo bele, sjajne boje. 

Zemljina atmosfera je ta koja, zahvaljujući tome što se nalazi između naših očiju i Sunca, čini da nam deluje da je ono žuto.

Gasovi menjaju svetlost kroz efekat poznat kao Rejlijevo rasejanje, zbog čega takođe deluje da je nebo plavo, a zalasci Sunca često budu obeleženi spektakularnim crvenim i narandžastim bojama.

Ipak, čak i astronomi Sunce klasifikuju kao žutu zvezdu G-tipa, odnosno kao „žutog patuljka“. 

 

sunset 600095 1280

Astrologija može da predvidi budućnost ili „pročita“ ličnost

Zar ne bi bilo lepo zaviriti u sutrašnjicu na osnovu nečega tako jednostavnog kao što je raspored Sunca, planeta i Meseca u trenutku vašeg rođenja?

Astrologija upravo to radi, a podaci pokazuju da oko 50 odsto stanovnika planete delimično veruje u astrologiju, dok je oko 2 odsto stanovnika duboko u tome. 

Ipak, mnoga naučna istraživanja koja su za cilj imala da potvrde moć i utemeljenost astrologije, omanula su.

Jedno od njih, posebno značajno, sprovedeno je 1985. godine. Naučnici su koristili nepristrasne protokole i radili sa nekim od najboljih astrologa u SAD-u kako bi utvrdili moć astrologije i astroloških znakova u predviđanju budućnosti. Ispostavilo se da se astrološka predviđanja svode ni manje ni više nego na čistu verovatnoću.

 

astrologija

Gravitacija Meseca privlači vodu i uzrokuje talase

Ovo je samo delimično tačno. Na strani Zemlje koja je okrenuta Mesecu, njegova gravitacija zaista privlači vodu i izaziva njeno talasanje. To se zapravo dešava jer Mesec blago privlači centar gravitacije naše planete ka sebi. Na drugoj strani Zemlje se, međutim, dešava nešto drugačije.

Ono što izaziva visoke talase je kombinacija centrifugalne sile i inercije vode uzrokovane rotacijom Zemlje. Dakle, nije u pitanju samo Mesec.

Na stranama planete koje nisu pod direktnim uticajem Meseca, talasi su niski.

 

moon 182145 1280

Zemlja je savršena sfera

Zemlja se kreće brzinom od oko 1673 kilometara na sat. To je oko 60 odsto brzine kojom se kreće metak nakon ispaljivanja iz cevi.

Inercija blago ravna polove i uzrokuje širenje Zemlje na ekvatoru, što dovodi do toga da ima blago elipsast oblik. Zahvaljujući globalnom zagrevanju i topljenju glečera (što umanjuje pritisak na Zemljinu koru), naučnici smatraju da se taj oblik postepeno menja.

 

planet 1348079 1280

Mračna strana Meseca

Mračna strana Meseca, ma kako to nama logično izgledalo, u stvari nije uvek mračna. On prolazi kroz sve faze kretanja kao i Zemlja, samo u obrnutom smeru.

Kada је mlad Mesec ono što mi vidimo sa Zemlje, mi vidimo upravo njegovu tamnu stranu. Ukoliko bismo bili u mogućnosti da pogledamo njegovu drugu stranu u tom trenutku, videli bismo pun Mesec. 

 

mesec

Dakle, tamna strana meseca postoji, ali daleko je od onog mističnog doživljaja koji većina nas ima o tome. Štaviše, tu tamnu stranu u određenim vremenskim intervalima vidimo i mi sa Zemlje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.