Vesti iz sveta

28.04.2015. 10:25

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Sada rast cena nafte stvara probleme?

Sledeći izazov za finansijska tržišta i zakonodavce neće biti deflacija, već značajan rast cena nafte od januara, kada su se spustile na šestogodišnji minimum.
Cena nafte tipa „brent“ je od janura skočila 45 odsto, a ako ostane na tom nivou ili dodatno poskupi tokom godine, inflacija bi iduće godine mogla značajno da ubrza, što bi stvorilo probleme zakonodavcima koji se drže ultra labave monetarne politike.
Ne manje od 27 centralnih banaka širom sveta olabavilo je monetarnu politiku od početka godine u pokušaju borbe protiv deflacije, usporavanja privrednog rasta ili oba ta faktora. Te mere variraju od sniženja kamatnih stopa do programa kvantitativnog labavljenja, odnosno kupovine državnih obvežica, kao odgovor na usporavanje inflacije i kolaps cena nafte od 60 odsto u drugoj polovini 2014. 
Investitori očekuju da će američka Uprava federalnih rezervi (Fed) podići kamatne stope tek krajem ove, a možda i iduće godine. 
Postoje različite procene kako će promene cena nafte uticati na privredni rast i inflaciju u svetu. „Brent“ nafta je poskupela 20 dolara ili 45 odsto u odnosu na januarski minimum i sada se kreće oko 65 dolara za barel. Cena američke „lake“ nafte (WTI) je u odnosu na minimum iz marta skočila 15 dolara ili 40 odsto na 58 dolara za barel. 
Ekonomisti banke UBS procenjuju da će poskupljenje nafte od 15 dolara u SAD dovesti do ubrzanja tempa inflacije od 0,6 odsto u narednih godinu dana, dok bi skok cena od 25 dolara povukao inflaciju od 1,0 odsto, a skok od 35 dolara inflaciju od 1,4 odsto. Procene za evrozonu su da će poskupljenje nafte od 15 dolara dodati 0,5 odsto na inflaciju, od 25 dolara 0,8 odsto, a od 35 dolara 1,1 odsto. 
Čak i najekstremniji scenario poskupljenja „crnog zlata“ teško da će ubediti Evropsku centralnu banku, Fed ili druge centralne banke da odustanu od politike koju trenutno primenjuju. Uzimajući to u obzir, tržišta bi trebalo da u buduće prognoze kretanja cena uračunaju veća inflatorna očekivanja nego što je to bio slučaj krajem prošle godine kada su izrađene prethodne prognoze, navodi Rojters.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

  1. Takva platforma već postoji. Osnovana je sredinom 2018. godine. Zove se Yugro i potpuno je besplatna za korišćenje.Tim koji je radio na kreiranju sajta za online kupoprodaju voća i povrća imao je za cilj da pospeši trgovinu voćem povrćem i olakša razmene između proizvođača i kupaca. Nova verzija platforme je lansirana u junu 2019. godine i radi se na kontinuiranom poboljšanju usluga koje pruža.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.