Vesti iz sveta

05.03.2017. 09:16

N1

Autor: Nova Ekonomija

Deca u Kongu kopaju kobalt za Apple, Samsung i Sony

Deca, među kojima su i sedmogodišnjaci, rade u rudnicima kobalta u Kongu, upozorila je međunarodna organizacija za ljudska prava Amensti Internešnl i pozvala kompanije da pojačaju kontrolu i zatraže dokaze da kobalt koji ugrađuju u svoje proizvode nije rezultat dečjeg rada i izrabljivanja.

Grupe i organizacije za ljudska prava optužile su velike kompanije Apple, Samsung i Sony da ne proveravaju dovoljno poreklo metala koji koriste u proizvodnji.

Kongo drži proizvodnju skoro polovine kobalta koji se koristi za litijum jonske baterije u mobilnim uređajima. U rudnicima na jugu zemlje oko 40.000 dece radilo je u 2014. godini, a veliki broj dece angažovan je upravo na kopanju kobalta, piše u izveštaju koji se poziva na podatke UNICEF-a.

„Provodio sam 24 sata u tunelima… morao sam i nuždu da vršim u tunelima… Moja hraniteljska majka je planirala da me pošalje u školu, ali moj hraniteljski otac je bio protiv, terao me je da radim u rudniku“, rekao je 14-godišnji Paul, siroče.

I odrasli i deca koji kopaju rudu „na crno“ rade to bez osnovne zaštitne opreme. 

Najmanje 80 ilegalnih rudara u južnom Kongu umrlo je od septembra 2014. do decembra 2015, objavila je DPA.

Trgovci prodaju kobalt kompaniji Congo Dongfang Mining (CDM) koja je podružnica kineskog diva Huayou Cobalt, navodi Amnesti. 

Dve kineske kompanije obrađuju rudu i takav kobalt prodaju za baterijske komponenete proizvođačima u Kini i Južnoj Koreji, a oni IT i automobilskoj industriji, uključujući Apple, Microsoft, Samsung, Sony, Daimler i Volkswagen.

Demokratska Republika Kongo izuzetno je bogata rudama, ali je i pored toga jedna od najnerazvijenijih na svetu. 

Rudno bogatstvo finansira oružane sukobe koji više od dvadeset godina potresaju zemlju, posebno u pokrajinama Severni i Južni Kivu koje su veliki proizvođači zlata, kositra, tungstena, koltana.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.