Vesti iz sveta

21.03.2020. 06:56

Delo

Autor: Nova Ekonomija

Gorenje zatvara sve fabrike u Evropi na dve nedelje

Hisense Gorenje zatvara sve fabrike u Evropi na dve nedelje, od 23. marta do 5. aprila, prenosi slovenački list Delo. „Ovu meru smo doneli iz preventivnih razloga, na taj način doprinoseći suzbijanju širenja koronavirusa ...

Gorenje

Hisense Gorenje zatvara sve fabrike u Evropi na dve nedelje, od 23. marta do 5. aprila, prenosi slovenački list Delo.

„Ovu meru smo doneli iz preventivnih razloga, na taj način doprinoseći suzbijanju širenja koronavirusa i daljoj zaštiti zdravlja naših radnika“, saopštila je kompanija.

Rukovodstvo Gorenja dogovorilo se sa sindikatom da se proizvodnja nastavi 6. aprila, ukoliko u međuvremenu „vlade pojedinih zemalja, u kojima se nalaze proizvodni pogoni, ne preduzmu dodatne mere za ograničenje rada“.

Kućama neće biti poslati svi radnici, a neki čiji je rad neophodan za neometano funkcionisanje rad će nastaviti ili od kuće ili u kompaniji. Gorenje je najavilo da će nastaviti sa sprovođenjem zaštitinih mera i posle 6. aprila i pozvalo zaposlene da mere prevencije sprovode i kod kuće.

Zaposleni u Gorenju su i do sada sprovodili strogu zaštitu. Redovno su nosili i menjali zaštitne maske i merena im je temperatura. Prema poslednjim podacima, nijedan nije zaražen.

Gorenje  u Srbiji ima dve fabrike – u Valjevu i Zaječaru. Fabriku za proizvodnju grejača za vodu Gorenje Tiki iz Stare Pazove, Gorenje je nedavno prodalo švedskoj kompaniji Nibe Industrier.

 Inače, fabrika u Valjevu je centar za rashladnu tehniku kineske Hisense Grupe u Evropi.

Gorenje je jedan od najvećih izvoznika u Srbiji. Njegove kompanije su ostvarile ukupni neto izvoz od 654 miliona evra za period od 2008. do 2017. godine, pokazuje istraživanje „100 Najvećih – 100 najboljih u Srbiji“ u izdanju Business Info Grupe. U tom periodu izvezle su robu u vrednosti 1,2 milijarde evra, a uvezle za 654 miliona evra.

Jedan od glavnih razloga za ovakav rezultat jeste dolazak Gorenja među prvima na srpsko tržište, kao i jaka državna podrška kroz subvencije.

 Takođe, niska cena radne snage, ali i mogućnosti izvoza na rusko tržište značajno je uticalo na ovakav rezultat.

Subvencije za strane investitore: Politički poeni o državnom trošku

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.