Vesti iz sveta

30.12.2019. 16:03

Financial Times

Autor: Nova Ekonomija

Smanjenje broja stanovnika „egzistencijalni problem“ za Hrvatsku i EU

Evropska unija mora da se suoči sa „egzistencijalnim problemom” smanjenja broja stanovnika i napuštanja sela koju doživljava većina država članica, izazvanim niskim stopama nataliteta i ekonomskim migracijama, izjavio je premijer Hrvatske Andrej Plenković.

On je u intervjuu za Fajnenšl tajms (Financial Times) naveo da Hrvatska svake godine ima između 15 i 16 hiljada više umrlih nego rođenih, što je „za zemlju od četiri miliona stanovnika mnogo”.

List ocenjuje da zvanični Zagreb želi da demografski problemi stavi na dnevni red kada preuzme predsedavanje EU u januaru 2020. godine, obzirom da je evropska komesarka iz Hrvatske Dubravka Šuica zadužena za demokratiju i demografiju. 

Plenković je naveo da je Hrvatska počela da primenjuje veći broj javnih politika koje bi trebala da smanje iseljavanje i podstaknu rađanje, ali da se nešto mora preduzeti i na nivou cele Unije, poput izrade zvaničnih procena demografski najugroženijih članica.

Hrvatska je zemlja sa jednom od najvećih stopa smanjenja stanovništva, a organi Ujedinjenih nacija ocenjuju da bi ta država mogla da izgubi skoro petinu stanovnika do 2050.

Prema poslednjim podacima Eurostata, broj stanovnika se smanjio u deset od 28 država članica tokom prethodne godine.

Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), na primer, navodi da je Rumunija od pada komunističke diktature manja za 4 miliona stanovnika, odnosno 16,4%, a da bita cifra mogla da se duplira do 2050. godine.

U Srbiji je u prvih deset meseci 2019. godine umrlo oko 40.000 građana nego što se u istom periodu rodilo, prenosi FoNet, dok se procenjuje da državu godišnje napusti oko 50.000 uglavnom mlađih ljudi.

PROČITAJTE JOŠ:

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.