Vesti iz zemlje

07.03.2016. 15:03

Beta

Autor: Nova Ekonomija

Srbija ima nedovoljan privredni rast, hitno joj trebaju investicije

Fiskalni savet je objavio da su najveći strukturni problemi srpske ekonomije nedovoljan privredni rast, preveliki fiskalni deficit uz brzo rastući javni dug i visoku nezaposlenost. Kao ključni način za povećanje rasta Savet navodi povećanje investicija.

Savet upozorava da određena poboljšanja ovih pokazatelja, do kojih se došlo u 2015. godini, mogu biti zaustavljena, odnosno da fiskalni deficit u srednjem roku ostane na nivou od preko 3,5 odsto BDP-a, privredni rast da ostane niži od dva odsto, a nezaposlenost da stagnira ili se povećava.

„Vlada zato u 2016. ima veliku odgovornost, u fiskalnom domenu, da ne dozvoli preuranjeno popuštanje restriktivnosti i odustane od teških i nepopularnih mera, a da za povećanje privrednog rasta i, posledično, zaposlenosti, uloži veće napore na unapređenju investicionog ambijenta“, navodi se u izveštaju tog saveta „Ekonomski oporavak, zaposlenost i fiskalna konsolidacija: Pouke iz 2015. godine i izgledi za 2016. i 2017. godinu“.

Savet napominje da je ključno da se snažno povećaju investicije kako bi se uspostavio visok i održiv privredni rast. Kako je objašnjeno, jedino investicije od svih komponenti BDP-a mogu relativno brzo i održivo da se povećavaju u narednih nekoliko godina i pokreću rast ukupnog BDP-a bez urušavanja spoljne ravnoteže zemlje ili povećanja javnog duga.

„Relativno visok privredni rast od preko četiri odsto, Srbija neće moći da postigne na održiv način u naredne dve do tri godine, jer je za to neophodna znatna promena strukture domaće ekonomije, tokom koje stope privrednog rasta neće moći da budu visoke“, navodi Fisklani savet.

Ispravan put za povećanje stopa rasta je, prema mišljenju Saveta, povećanje investicija, pa neto izvoza, zatim zaposlenosti i privatne potrošnje, da bi tek na kraju državna potrošnja mogla da ima osetniji rast.

Fiskalni savet ocenjuje i da još nije otklonjena opasnost od pojave novih budžetskih trškova za javna i državna preduzeća, a to je bio osnovni razlog za neuspeh svih dosadašnjih pokušaja ozdravljenja domaćih javnih finansija.

Veliki izazov, kako je zaključeno, predstavljaće i dosledan završetak procesa privatizacije u predviđenom roku, do polovine 2016. godine.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.