Vesti iz sveta

05.01.2016. 10:37

Poslovni dnevnik

Autor: Nova Ekonomija

Hrvatska sve dalje od eksploatacije nafte i gasa na Jadranu

Nadležni u Hrvatskoj ne žele zvanično da govore o budućnosti istraživanja nafte i gasa.
Sudeći prema prvom intervjuu novog mandatara Tihomira Oreškovića, Hrvatska je sve dalje od ostvarenja plana prethodne Vlade da Hrvatska postane mala Norveška.
Orešković ne skriva da neće dopustiti istraživanje nafte u Jadranu. 
„Ne daj Bože da se dogodi kakva havarija. Jadransko more je relativno zatvoreno „, kaže Orešković, koji je eventualno sklon da razgovara o istraživanju gasa u moru. 
Iako je ministru privrede Ivanu Vrdoljaku projekat istraživanja ugljovodonika na moru i kopnu najveći u mandatu, ne čudi da se susreo s Oreškovićem. Orešković je dobro upućen u projekat, međutim, za razliku od mora, za koje izabrani koncesionari za tri polja, italijanski Eni i Medoilgas kao i Ina, neće po svemu sudeći sklopiti ugovore sa državom, sklon je nastavku projekta istraživanja kopna. 
Revitalizacija Slavonije jedan je od prioriteta koje kanadski Hrvat Orešković ističe u prvim nastupima. Slučajno ili ne, najveći investitor za istraživanje ugljovodonika u Slavoniji je kanadska naftna kompanija Vermillion Enerdži, koja je dobila koncesije za četiri polja. Kanađani su do sada iskazali veliko interesovanje za naftu i gas u Hrvatskoj, među prvima su kontaktirali hrvatske vlasti nakon najava da će se ići sa davanjem koncesija za istraživanje ugljovodonika. 
Zvanično o budućnosti projekta istraživanja nafte i gasa niko ne želi da razgovara u Ministarstvu privrede i Agenciji za ugljovodonike. Šta se eventualnih penala tiče, kako je nedavno kazala direktorka Agencije Barbara Dorić, u ovoj fazi nema pravne osnove za to. Investitori su prihvatili da pričekaju još nekoliko meseci jer je reč o ugovorima na 30 godina. Pitanje je kako će reagovati na najnoviji preokret, iako Hrvatskoj i te kako na ruku idu trendovi na tržištu i niske cene nafte. To posebno važi u slučaju Ine, koju je nezvanično i pratio glas da zapravo nije zainteresovana za istraživanje u moru, ali se takmiči računajući na nadokandu koja bi mađarskom suvlasniku Molu bila dobar alibi u slučaju spora koji vodi protiv države. 
Investitorima se ne šalje ohrabrujuća poruka promenom politike prema istraživanju mora, to više što je konkurs za koncesije za 29 polja u Jadranu sproveden u 2014., a ugovori za 10 polja trebalo je da se sklope najkasnije do aprila 2015. Stoga s odlukama Orešković ne bi trebalo da odugovlači nakon formiranja Vlade.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.