Vesti iz zemlje

11.02.2016. 13:35

Beta, B92

Autor: Nova Ekonomija

Softver iz Srbije koristi i FBI

Softver je najbolji proizvod srpske privrede, čiji je izvoz pretekao maline, izjavio je Dušan Stojanović iz Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.
Stojanović, koji je direktor Direkcije za elektronsku upravu tog ministarstva kaže da je najbolji primer uspešnosti to što softver na kojem je radilo sedam srpskih inženjera primenjuje i američki FBI.
„Reč je o softveru koju prepoznaje otiske prstiju”, rekao je Stojanović. 
On je kazao da i Vlada Srbije radi na uvođenju digitalizacije i elektronskih servisa, i u tom smislu je okrenuta i prema građanima i privredi. 
„Okrenuti smo i ka unutrašnjem uređenju države, što se vidi i kroz druge procese koji nisu samo vezani za elektronsku upravu”, rekao je on i dodao da je važno baviti se digitalizacijom poslovnih procesa. 
„Već sada možemo da digitalizujemo svaki proces koji postoji i ima smisla”, rekao je Stojanović. 
Za razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji potrebna su veća ulaganja u infrastrukturu, jačanje javno-privatnog partnerstva i obrazovana radna snaga, rečeno je na predstavljanju izveštaja Svetske banke o razvoju digitalne dividende u 2016. godini. 
Šef kancelarije Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen izjavio je da je potrebno sagledati na koji način Srbija može imati više koristi od primene novih tehnologija. 
„Ključna poruka je da je potrebno više ulagati u infrastrukturu i promovisati javno-privatno partnerstvo“, istakao je on i dodao da nije dovoljno samo ulaganja u telekomunikacije i liberalizaciju tržišta. 
„Videli smo obećavajuće pilot projkte ali želimo da vidimo napredak u ovoj oblasti”, kazao je Verheijen. 
Prema njegovim rečima, potrebno je unapredjenje poslovnog okruženja i usavršavanje obrazovanja, jer zemlje koje više ulažu u digitalne tehnologije ostvaruju veći rast i razvoj. 
„Srbija je na dobrom putu da počne da koristi benefite od digitalnih tehnologija“, rekao je on. 
Kao dobar primer naveo je onlajn prijavljivanje beba nakon rodjenja i izdavanje elektronskih gradjevinskih dozvola i dodao da je potrebno više takvih servisa. 
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež izjavio je da digitalna ekonomija ima veliki značaj za građjane, privredu i državu jer otvara nova radna mesta. 
On je naveo da je Srbija na 77. mestu od 143 zemlje na listi Sveskog ekonomskog foruma po infrastrukturi informaciono-komunikacionih tehnologija i obrazovanju radne snage. 
„To je dobra pozicija za našu zemlju u odnosu na ovaj stepen razvoja“, rekao je on. 
Problem je, kako smatra, nedovoljno digitalizovana država a rešenje je u razvoju e-uprave. 
Čadež je ocenio i da raste učešće IT sektora u izvozu usluga i dodao da su potrebne podsticajne mere za jačanje tog sektora i njegovo bolje pozicioniranje u svetu. 
Šef Svetske banke u Srbiji Toni Verheijen izjavio je na predstavljanju izveštaja te međunarodne finansijske institucije „Svetski izveštaj o razvoju 2016: Digitalne dividende” da je Srbija na dobrom putu da počne da ima koristi od digitalne tehnologije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.