Vesti iz sveta

19.08.2016. 11:00

Nova ekonomija

Autor: Nova Ekonomija

Hardi: Pad dolara nakon sastanka FOMC

Zapisnik sa sastanka američkog Saveznog komiteta za otvoreno tržište FOMC odražava širok spektar dešavanja u okviru Fed-a tokom prethodne nedelje jer postoji jasna podela između članova Fed-a oko toga kada je preporučljiva naredna faza povećanja kamatnih stopa, kaže Džon Hardi direktor Strategije na deviznom tržištu u Sakso banci.

„Rasprava o stanju u privredi je bila veoma dosadna, pa je bloger Majk Šedlok prebrojao da se reč „neizvesnost“ 17 puta spominje u zapisniku sa sastanka“, kaže Hardi.

Po njegovim rečima, jedan pasus u delu ekonomskih predviđanja je naročito pesimističan, osim izgleda vezanih za zaposlenost:

„Uočeno je da je neizvesnost u pogledu projekcija realnog rasta BDP-a u julu, stope nezaposlenosti i inflacije blizu proseka za poslednjih dvadeset godina. Rizici u pogledu prognoze realnog BDP-a naginju ka padu vrednosti, odražavajući procenu da su monetarna i fiskalna politika bolje pozicionirane da odgovore na velike pozitivne šokove nego na negativne. Pored toga, i dalje se smatra da rizik u pogledu prognoze vezan za razvoj faktora u inostranstvu koja naginje ka padu vrednosti. U skladu rizikom pada agregatne tražnje, smatra se da rizik prognoze stope nezaposlenosti okrenut ka rastu vrednosti. I dalje se smatra da su rizici u pogledu projekcije inflacije okrenuti ka padu vrednosti, što ukazuje na mogućnost da su dugoročnija očekivanja u pogledu kretanja inflacije možda nešto niža“, kaže Hardi.

Navodi da ovo nije retorika kojom se pokazuje da je „prst na okidaču“ za povećanje kamatnih stopa – šlagvort za obraćanje Dženet Jelen 26. avgusta na Simpozijumu Fed-a u Džekson Holu. 

„Nadamo se da će to obraćanje govoriti o tome kako Fed sada vidi naredne strateške korake kao uprti prst u vladu i ukazati na potrebu za fiskalnim alatima/smanjenjem dugovanja i posredno ukazati na to da Fed nema prave alate da pokrene ekonomiju. Moja pretpostavka je da je Fed umoran od svoje uloge i jednostavno želi da pobegne radije nego da nastavi da podržava sve dublju spiralu ka nižim kamatnim stopama i novom kvantitativnom popuštanju kako bi spasao finansijska tržišta“, navodi Hardi i pita se da li je ovo pogrešno tumačenje. 

„Zasigurno bi ovakav govor mogao da izazove šok na tržištu, a Jelen do sada nije uspevala da se predstavi kao vizionar, ali ovim joj je pružena šansa da uradi pravu stvar. S druge strane, savetnik Šinza Abea je nagovestio da će Banka Japana povući snažne poteze na sastanku u septembru i odbio je mogućnost da je ova centralna banka pri kraju mogućnosti koje nudi njena politika“, priča analitičar Sakso banke.

Naredni značajan nivo za odnos dolar –jen može biti korekcija na 61,8% od vrednosti rasta u periodu 2012-15 na 94,65.

Odnos evro-dolar je ove nedelje probio gornju granicu od 1,12 i dotakao najveće vrednost posle Bregzita na preko 1,14.

„Ukoliko se Dženet Jelen ne usmeri na spas dolara u toku obraćanja sledećeg petka, fokus se pomera na sastanak Evropske centralne banke koji će biti održan 8. septembra“, zaključuje Hardi.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.