Vesti iz zemlje

06.12.2016. 14:39

Autor: Nova Ekonomija

EBRD izdala prvu emisiju dinarskih obveznica

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) daje značajan doprinos jačanju tržišta kapitala u Srbiji uz pomoć svoje prve emisije dinarskih obveznica, koja će unaprediti sposobnost ove institucije da kreditira srpsku privredu u lokalnoj valuti i na taj način doprineti aktivnostima koje imaju za cilj povećanje dinarizacije finansijskog sistema u Srbiji.

EBRD je prva međunarodna finansijska organizacija koja je odlučila da emituje obveznicu u dinarima na domaćem tržištu. 

Na osnovu emitovanih dinarskih obveznica EBRD će prikupiti 2,5 milijarde dinara koje će iskoristiti za odobravanje dinarskih kredita. To će domaćim zajmoprimcima omogućiti da se zadužuju bez straha od rizika promene deviznog kursa.

Prve obveznice EBRD-a u srpskoj valuti izdate su sa rokom dospeća od tri godine i varijabilnom kamatnom stopom određenom kao tromesečni BELIBOR plus margina od 0,4 procentna poena. 

Obveznice su regulisane u skladu sa zakonima Republike Srbije i njima će se trgovati na Beogradskoj berzi. Pokrovitelj emisije je Raiffeisen banka Beograd, dok Citigroup ima ulogu agenta emisije.

Izdavanje dinarskih obveznica i kreditiranje domaćih preduzeća u nacionalnoj valuti su u skladu sa nastojanjima NBS da reši pitanje i dalje visokog nivoa evroizovanosti domaće ekonomije – preko 70% zajmova odobreno je u stranoj valuti, uglavnom u evrima, koje izlaže neosigurane dužnike riziku promene deviznog kursa.

Isabelle Laurent, direktor sektora finansiranja u EBRD-u, je istakla značaj projekta: 

„On projekat predstavlja prekretnicu za srpsko tržište, a takođe i nastavak napora EBRD da smanjimo zavisnost od zaduživanja u stranoj valuti u zemljama u kojima poslujemo, kao i da ohrabrimo zaduživanje u lokalnoj valuti“.

EBRD je izdao obveznice i odobrio kredite u lokalnoj valuti na nekoliko tržišta, uključujući Jermeniju, Gruziju, Mađarsku, Kazahstan, Rumuniju i Rusiju. 

Razvoj lokalne valute i lokalnog tržišta kapitala spada u prioritete EBRD-a i sastavni je deo strategije stvaranja otporne, integrisane ekonomije koja je u stanju da odgovori globalnim izazovima.

„Izdavanje ovih dinarskih obveznica u Srbiji predstavlja kulminaciju decenijske saradnje sa regulatornim organima u zemlji, posebno Narodnom bankom Srbije i Ministarstvom finansija, u pravcu izmene zakona i propisa, ali i Komisijom za hartije od vrednosti koja je dala važne smernice“, izjavila je Isabelle Laurent.

Direktor kancelarije EBRD za Srbiju, Daniel Berg, rekao je da je cilj EBRD-a da iskoriste ovu emisiju da bi obezbedili kreditiranje realnog sektora, uključujući mala i srednja preduzeća i lokalne samouprave čiji su prihodi i rashodi prevashodno u dinarima. 

„Na ovaj način ćemo pomoći da se eliminiše rizik od promene deviznog kursa iz njihovih bilansa. Očekujemo da ćemo u narednim godinama povećati kreditiranje u dinarima, kako bismo odgovorili na potrebe klijenata i pomogli im da promene svoje ukorenjene navike da se zadužuju i štede u evrima“, rekao je Berg.

Naveo je da su uslovi za zaduživanje u dinarima znatno poboljšani zahvaljujući Narodnoj banci Srbije i politici Vlade koje su uspešno snizile nivo domaćih kamatnih stopa i učinile da krediti u domaćoj valuti budu atraktivniji nego što je to ranije bio slučaj.

Zoran Petrović, predsednik Izvršnog odbora Raiffeisen banke, ovim povodom je rekao: 

„Veoma smo ponosni što smo deo ove transakcije koja se na mnogo načina može smatrati istorijskom na finansijskom tržištu Srbije. Raiffeisen banka će svojim inovativnim pristupom nastaviti da postavlja trendove i nove standarde poslovanja. Posebno cenimo učešće u transakcijama gde se primenjuju najviši međunarodni poslovni standardi na lokalnom tržištu, koje vode razvoju tržišta kapitala i dinarizaciji finansijskog sistema“.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.