Vesti iz zemlje

15.06.2017. 15:44

Maja Đurić, N1

Autor: Nova Ekonomija

Predsednik Bundestaga sastao se danas u Beogradu sa liderima opozicije

Predsednik Bundestaga Norbert Lamert, koji boravi u zvaničnoj poseti Beogradu, sastao se danas i sa liderima četiri opozicione stranke.

On se jutros sastao sa liderom Pokreta slobodnih građana Sašom Jankovićem, Demokratske stranke Draganom Šutanovcem, Socijaldemokratske stranke Borisom Tadićem i Dosta je bilo Sašom Radulovićem.

Janković je kratko na svom Tviter nalogu napisao da je na doručku sa predsednikom nemačkog parlamenta i kolegama iz opozicije istakao da je u Srbiji na vlasti nasilje u svim oblicima.

Tadić je takođe na Tviteru napisao da je na sastanku ukazao na katastrofalan povratak politike nasilja u Srbiji.

Radikali bojkotovali obraćanje u parlamentu

Poslanici Srpske radikalne stranke bojkotuju posebnu sednicu na kojoj se obraća predsednik nemačkog Bundestaga Norbert Lamert. Predsednik Bundestaga je u svom obraćanju istakao da se tokom njegove posete ponavljaju dve opaske – da su odnosi Nemačke i Srbije dobri i da se od Nemačke očekuje posebna podrška na putu ka EU.

Poslanik SRS Miljan Damjanović rekao je da on neće prisustvovati sednici jer je Nemačka među prvima priznala nezavisnost Kosova i dodao da visoki zvaničnici te zemlje izjavljuju da Srbija mora da okrene leđa Rusiji i uđe u Evropsku uniju.

On je podsetio na izjavu državnog ministra za Evropu u Ministarstvu spoljnih poslova Nemačke Mihaela Rota da Srbija mora da popravi odnose s Kosovom, pa čak i da postoji dokument o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, što je, kako je istakao, nedopustivo.

Lamert je rekao da je u Srbiji više puta čuo da se od Nemačke očekuje posebna podrška Srbiji na putu ka EU.

„I jedno i drugo je dobro, ali nije nešto što se podrazumeva. Nisu uvek bili dobri odonsi Nemačke i Srbije i zato zaključujem da je došlo do boljeg rezultata. Promene su moguće i neophodne da bi ubuduće postigli cilj“, rekao je Lamert.

On je istakao da je prva nemačka demokratija propala jer je bilo previše protivnika, a premalo pobornika dmeokratije i dodao da su suparništvo i nesposobnost za konsenzus unuštili demokratiju u Nemačkoj.

„Taj krah imao je stravične posledice ne samo za Nemce, nego za celu Evropu i ono što je usledilo je upropastilo Nemačku. Iz iskustva sa diktaturom i percepciji užasne istorijske krivice Nemačka je izgradila novo shvatanje demokratije i ustavne demorkatije“, istakao je predsednik Bundestaga.

Dodao je da su kompromisi neophodan uslov za funkcionisanje demokratskog sistema.

„Lako je to formulisati, znam, ali ako jedna zemlja želi da bude zastupljena u svim institucijama to zahteva snažnu održivost u svim političkim odlukama“, rekao je Lamert.

Komentarišući Bregzit, on je kazao da je izlazak Britanije iz EU pogrešna odluka, ali da niko nije primoran da pristane i ostane.

„Članstvo u EU nije članstvo u teniskom ili golf klubu, nego zajednica država koja povlači i velike obaveze. Sa zainteresovanošću smo primili vest da Srbija to vidi kao strateški cilj i otvoreni smo i naklonjeni prema tom stavu. Nemačka u proteklih nekoliko godina nije smao trgovinski partner Srbije, nego i donator za različite segmente razvoja društva“, rekao je Lamert.

Ponovio je da Evropa nije samo obećanje, nego velika uzajamna obaveza, a da ispunjavanje te obaveze zemlje uzajamno ostvaruju obećanje.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.