Premijer Makedonije i lider SDSM Zoran Zaev izjavio je kasno sinoć da će biti učinjeni svi mogući pokušaji da se sa opozicijom pronađe rešenje da se u parlamentu izglasaju ustavne promene predviđene Dogovorom sa Grčkom.
„Ozbiljan je proces pred državom. Pokušaćemo sa poslanicima, sve što možemo da napravimo. Znate naše stavove“, rekao je Zaev nakon sastanka Izvršnog odbora SDSM.
Izvršni odbor SDSM, kako je saopšteno, jednoglasno je zaključio da treba da se iskoriste sve demokratske mogućnosti da poslanici slede glas građana izražen na referendumu 1. septembra i da obezbede članstvo Makedonije u NATO i EU.
Najveći organ socijaldemokrata smatra da poslanici treba da slede glas većine od preko 600.000 građana koji su izašli na referendum i podržali Dogovor sa Grčkom, kojim se predviđa promena imena države u Severna Makedonija, uz garanciju makedonskog identiteta, jezika i kulture.
„Ukoliko to nije moguće i VMRO DPMNE i dalje bude kočio budućnost građana i gurao zemlju u provaliju, onda ne postoji druga opcija osim prevremenih parlamentarnih izbora“, ističe se u saopštenju.
Izvršni odbor SDSM je ovlastio predsednika stranke Zorana Zaeva i šefa poslaničke grupe u parlamentu Tomislava Tunteva da „preduzmu sve potrebne korake u pravcu pripreme prevremenih parlamentarnih izbora“.