Srbija

22.06.2023. 13:51

Nova ekonomija

Autor: Nevena Petaković

Dragocenosti Ministarstva odbrane vredne skoro 100 miliona dinara

Pixabay

Srbija

22.06.2023. 13:51

Ministarstvo odbrane је na kraju 2022. godine posedovalo dragocenosti (srebro, zlato, antika) u vrednosti od 99,09 miliona dinara (oko 842.000 evra). To  je za skoro 50 odsto više u odnosu na kraj 2021. godine, kada je isto ministarstvo evidentiralo dragocenosti vredne 65,6 miliona dinara, vidi se iz izveštaja Državne revizorske institucije (DRI). 

Dragocenosti su deo nefinansijske imovine Ministarstva i one predstavljaju vrednosti dragog kamenja i plemenitih metala (dijamanti, nemonetarno zlato, platina i srebro) koje se ne koristi kao neposredni input u procesu proizvodnje.

Grupa dragocenosti obuhvata i umetničke slike, skulpture i ostale prednete koji imaju status umetničkog dela ili antikviteta, kao i vrednosti nakita koji je načinjen od drugog kamena i plemenitog metala, piše u Pravilniku o kontnom planu za budžetski sistem.

U grupi dragocenosti Ministastva se nalazi „antika“ u vrednosti od 43,6 miliona dinara, dok je vrednost „ostalih dragocenosti“ 56,3 miliona dinara.

Prema izveštaju DRI, Ministarstvo je kao „dragocenosti“ evidentiralo i  zlato vredno 493 hiljade dinara,  i srebro vredno oko 4,6 miliona dinara.

DRI je izveštaju napomenuo da se među „drgocenostima“ vode i zlato i srebro koji su nabavljeni kao repromaterijal.

Bruto vrednost dragocenosti Ministarstva je, kako se vidi iz izveštaja, zapravo iskazana u iznosu od 105,04 miliona dinara, međutim od toga je oduzeta vrednost od oko 5,9 miliona dinara, pa je konačna neto vrednost dragocenosti na kraju 2022. iznosila 99,09 miliona..

„Iskazani iznos ispravke vrednosti dragocenosti (-5,9 miliona dinara)  se delom odnosi na utrošak repromaterijala (zlato i srebro), dok je delom nastao posledica vršenja procene vrednosti dragocenosti u ranijim godinama“.

Država dobila pa prodala zlato Gazda Jezde

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.