Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Dušana Radonjića izjavio je da istraživanja pokazuju da 85 odsto stambenih zgrada u Srbiji ne zadovoljava uslove energetske efikasnosti.
On je gostujući na RTS-u rekao da će Vlada Srbije zbog toga nastaviti da subvencioniše mere energetske efikasnosti – i domaćinstava i javnih objekta.
On je najavio i dalji rad na razvoju energetskih pasoša, koji će ponuditi jasnisu sliku o potrošnji energije, ali i uvid u neophodna ulaganja u rekonstrukciju objekata.
„Energetski pasoš sadrži podatke o energetskom razredu u koji je objekat svrstan po potrošnji energije, a takvih razreda je osam. Energetski najefikasnije zgrade najviše štede energiju za grejanje i hlađenje i imaju oznaku A+ a najniži razred je G. Taj dokument je deo tehničke dokumentacije i uslovljava i investitore“, rekao je Radonjić.
Kako je istakao, svi objekti koji se zidaju ili saniraju ne mogu da dobiju upotrebnu dozvolu bez energetskog pasoša.
Pored stambenih i poslovnih zgrada, energetski pasoš važi i za individualne kuće, ali su vikendice i privremeni objekti do dve godine izuzeti iz ovog pravila.
Kako je objasnio, pasoš se izdaje nakon detaljne analize objekta, a cena pasoša je od 100 do više stotina evra u zavisnosti od tipa i veličine objekta.
„Svi pasoši su dostupni u Cetralnom registru, Ministrstva građevinarstva. A od 2013, izdato je više od 12.000 energetskih pasoša. Građani mogu jednostavnim pretraživanjem na Guglu da provere, postoji onlajn servis ili prema broju katastarske parcele ili prema adresi na kojoj se objekt nalazi. Potpuno je slobodan pristup i fizičkim i pravnim licima“, rekao je Radonjić.
Srbija dobila dva programa za zelenu tranziciju u ukupnom iznosu od 204,6 miliona evra