Srbija

30.08.2016. 12:36

Beta

Autor: Nova Ekonomija

TS: Vlada Srbije bi morala da posveti više pažnje borbi protiv korupcije

Srbija

30.08.2016. 12:36

Vlada Srbije u naredne četiri godine bi borbi protiv korupcije morala da posveti znatno više pažnje nego što je činila do sada i nego što je učinjeno u ekspozeu premijera, da bi u toj oblasti došlo do potrebnog napretka, ocenila je nevladina organizacija Transparentnost Srbija.

„Aktuelna vlast nosi veću odgovornost za rezultate od svih prethodnika, zato što približavanje EU, sudeći po iskustvima drugih, predstavlja jedinstvenu i neponovljivu priliku za sistemske reforme. Dobro je što je borba protiv korupcije ponovo proklamovana kao jedan od prioriteta. Međutim, iznenađeni smo što je rešavanju ovog problema posvećeno manje pažnje nego 2014, a pogotovo 2012“, navodi se u saopštenju Transparentnosti.

Ta organizacija je ocenila da do sada postignuti rezultati u sprovođenju antikorupcijskih mera nisu takvi da bi opravdali bilo kakvo umanjenje obima i intenziteta, naprotiv.

„Deo programa Vlade koji govori o korupciji polazi od konstatacije da ‘Srbija uspešno primenjuje svoju Strategiju za borbu protiv korupcije iz 2013. godine’, iako precizni pokazatelji govore potpuno suprotno. Tako, prema izveštaju Agencije za borbu protiv korupcije za prošlu godinu, od 422 aktivnosti predviđene za poslednji izveštajni period samo njih 82 je bilo realizovano u skladu sa postavljenim indikatorom, a od toga samo 29 na predviđeni način i u propisanom roku“, kažu u Transparentnosti Srbija.

Oni su podsetili da je premijer „po ko zna koji put“ najavio usvajanje Zakona o poreklu imovine i ukazali da se po onome što je naveo u ekspozeu može zaključiti da je reč o unakrsnoj kontroli imovine i prihoda, što je mehanizam koji zakonski postoji već 13 godina.

„Može se pohvaliti entuzijazam sa kojim su u ekspozeu najavljene izmene Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije i to da će ovaj organ dobiti ‘instrumente za rad’, jer je reč o rešavanju problema koji su poznati već godinama. Slično kao i Agencija, i drugi nezavisni državni organi: Zaštitnik građana, Poverenik za informacije, Državna revizorska institucija… u godišnjim izveštajima stalno ukazuju na probleme iz svojih oblasti i potrebu za izmenama zakona, ali, po oceni TS, izostala je adekvatna reakcija Skupštine i Vlade na te inicijative. U ekspozeu nema obećanja da će se u tom pogledu nešto promeniti“, ocenjeno je u saopštenju.

Kao nedostatak premijerovog programa takođe se navodi i to što se nedovoljno govori o prevenciji korupcije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.