Akcionari multinacionalne kompanije Steinhoff International, koja je vlasnik maloprodajnog lanca Pepco, koji posluje i u Srbiji, glasali su za likvidaciju. Ipak, kako su preneli češki i poljski mediji, to ne bi trebalo da utiče na poslovanje kompanije Pepco.
Kako je preneo češki portal TN Nova.cz, do glasanja za likvidaciju Steinhoff International došlo je na vanrednoj skupštini prošle nedelje, više od pet godina nakon što se u njoj dogodio računovodstveni skandal.
Steinhoff International poseduje Pepco kroz udeo u južnoafričkoj kompaniji Pepkor.
Kompanija Pepco u Češkoj inače ima nekoliko stotina prodavnica, a dosta je raširena i u Srbiji.
Ipak, kako se dodaje, to ne bi trebalo da utiče na rad trgovinskih lanaca Pepco, koji su poznati po prodaji odeće za decu i odrasle, igračaka, posuđa, artikala za ukrašavanje domova, nameštaja.
Kompanija se dugo bori sa problemima koji su izašli na videlo 2017. godine, kada su tokom računovodstvene revizije otkrivene nepravilnosti. Kompanija se inače, kako se dodaje, suočila sa istragama u nekoliko zemalja.
Međutim, malo je verovatno da će akcionari dobiti bilo kakvu nadoknadu, jer kompanija mora da isplati svoje poverioce.
Saopštenje kompanije Pepco u kome se navodi da problemi njenog vlasnika neće uticati na poslovanje te kompanije, preneli su beogradski mediji:
„Dana 26. jula 2023. godine obavešteni smo o finansijskim poteškoćama Steinhoff International Holdings, a kako bismo sprečili dalje spekulacije ovim putem vas obaveštavamo da stanje Steinhoff International Holdings, neće uticati na poslovanje ‘Pepco N.V. Group“ (PEPCO)'“, dodaje se u saopštenju.*
Prema pisanju poljskog portala Money, problemi kompanije Steinhoff International-a takođe ne bi trebalo da utiču na rad Pepco prodavnica.
To je kako se dodaje potvrđeno i u saopštenju koje je kompanija Pepco dostavila tom portalu:
„Pepco posluje kao nezavisna, uspešno kotirana kompanija sa sopstvenim finansiranjem i jakim bilansom stanja, posluje u 20 evropskih zemalja i kotira na Varšavskoj berzi. Može se pohvaliti i velikim povećanjem prihoda, strategijom širenja lanca prodavnica, kojih samo u Poljskoj ima preko 1.000.
Kako se dodaje, prihod kompanije je za devet meseci tekuće finansijske godine povećan za 19,3 odsto.
Prema navodima portala Bloomberg, za Steinhoff International praktično nije bilo drugog rešenja
Problemi kompanije, kako se dodaje, pretvorili su se u neverovatnu dobit za advokate i savetnike, a akcionari na berzama u Frankfurtu i Johanesburgu praktično neće dobiti ništa od zarade, kada se isplate poverioci koji kontrolišu kompaniju.
Njima, kako se dodaje, pripada 495 miliona dolara honorara od kraja 2017. godine.
Steinhoff je inače bivši vlasnik Conforama koji posluje u Francuskoj, kao i kompanije Mattress Firm koja posluje u Sjedinjenim Državama.
Kompanija se borila za opstanak otkako su revizori odbili da potpišu izveštaje o njenim finansijama. To je dovelo do ostavke bivšeg glavnog izvršnog direktora Markusa Jostea i dramatičnog kolapsa cene njenih deonica.
Istrage su od tada otkrile brojne i računovodstvene prevare, a nemački sud je izdao nalog za hapšenje Jostea.
Dok je Steinhoff nastojao da ostane na površini prodajom udela u svojim podružnicama, pozajmice te kompanije su stalno rasle.
Kako se dodaje, nakon što je utvrđeno da nikada neće moći da otplati svoj dug od 10,2 milijardi evra, kompanija je promenila kurs i tražila dogovor sa finansijskim poveriocima kako bi sprečila neurednu likvidaciju.
*Tekst dopunjen 31. jula 2023. u 17h.