Srbija

22.08.2023. 11:54

Saopštenje

Autor: Katarina Pantelić

Srpske gejming kompanije ostvarile prihod od 150 miliona evra

Foto: iStock

Srbija

22.08.2023. 11:54

Prihod od 150 miliona evra ostvarilo je 15 najvećih srpskih gejming kompanija prošle godine, a video igre koje su proizvedene u Srbiji u 2022. godini igralo je više od 100 miliona ljudi širom sveta, saopštila je Privredna komora Srbije (PKS).

Srbija će, prvi put imati nacionalni štand na najvećem gejming sajmu Gamescom koji se održava u Kelnu u Nemačkoj od 23. do 27. avgusta.

Srbiju će na ovom sajmu, kako je navela PKS, predstaviti devet kompanija: Two Desperados, Art Bully, Gamebizz Consulting, Spring Onion Studio, Digital Asset Tailors, Onyx Studio, Fortuna Esports, kao i studiji Shosha Games i Phobos.

Те firme ne proizvode samo igre, već se bave e-sportom, prave trejlere, animacije, karaktere i grafičke elemente za domaće i strane klijente, bave se konsaltingom u oblasti marketinga, monetizacije i poslovnog razvoja u domenu gejminga, piše u saopštenju.

Pod sloganom „The New Frontier of European Game Dev“, u fokusu predstavljanja srpske gejming industrije biće afirmacija domaćih talenata, originalnih igara koje nastaju u Srbiji, kao i kvalitetnih servisa koji mogu biti zanimljivi globlanim igračima.

Sajam Gamescom je u Kelnu prošle godine imao 265.000 posetilaca iz 100 zemalja, kao i 1.100 izlagača iz 53 zemlje i 230 miliona pregleda online sadržaja tokom samog sajma.

Pored konferencije GDC u San Francisku i Tokyo Game Show u Japanu, to je jedan do tri ključna globalna događaja za gejming industriju koja je pre nekoliko godina višestruko prevazišla, ukupnu vrednost filmske i muzičke industrije zajedno.

Gejming industrija Srbije zapošljava oko 2.500 stručnjaka iz najrazličitijih branši, a samo ove godine potrebno je 330 novih zaposlenih.

Više od polovine svih igara su originalna intelektualna svojina, a sve više ima i pružaoca usluga koje su specifične za gejming industriju.

Pokrenut sajt namenjen svima koji žele da rade u gejming industriji

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.