Rast cena poljoprivrednih proizvoda u Evropskoj uniji naglo je usporio u drugom kvartalu ove godine u odnosu na isti period 2022. godine i globalno tržište poljoprivrednih proizvoda u EU smiruje se nakon poremećaja na tržištu i snažnog rasta cena u prethodnom periodu, saopštio je Eurostat.
Prema podacima Eurostat-a prosečna cena poljoprivrednih proizvoda u EU porasla je za dva odsto u drugom kvartalu ove godine u odnosu na drugi kvartal prošle godine, što je znatno niža stopa rasta u odnosu na rast od 17 odsto u prvom kvartalu ove godine u odnosu na isti period prošle godine.
Među glavnim grupama najviše je skočila cena citrusa u drugom tromesečju ove godine u proseku 89 odsto, zatim cena maslinovog ulja koja je porasla 48 odsto i krompira 38 odsto. Ova poskupljenja poljoprivrednih proizvoda u velikoj meri izazvana su sušom. Od ostalih proizvoda, takođe primetan je rast cena jaja (31 odsto) i svinja (28 odsto), pokazuju podaci Eurostat-a.
Suprotno ovoj grupi proizvoda, smanjene su cene žitarica 31 odsto, dok su cene živine sa rastom od četiri odsto i mleka (pad oko dva odsto) ostale stabilnije.
U istom periodu, prosečna cena inputa u poljoprivredi koji se ne odnosi na investicije smanjena je za pet odsto. Među inputima koji se ne odnose na investicije, najveći pad cena zabeležen je kod proizvoda đubriva i poboljšivači zemljišta (23 odsto), energija i maziva (13 odsto) i hrana za životinje (pet odsto), pokazuju podaci Eurostat-a.
U većini zemalja EU (17 država od 27) nastavljen je rast cena poljoprivrednih proizvoda u drugom kvartgalu ove godine u odnosu na isti period prošle godine.
Najveći rast cena poljoprivrednih proizvoda zabeležen je u Portugalu (22 odsto), Grčka (rast 21 odsto) i Španija (16 odsto), zemlje koje su iskusile uslove suše. Najveći pad cena poljoprivrednih proizvoda u drugom kvartalu bio je u Litvaniji (pad 26 odsto) i Estonija (15 odsto), pokazuju podaci Eurostat-a.
Cene proizvođača poljoprivrednih proizvoda i ribe u Srbiji u aprilu ove godine zabeležile su međugodišnji rast od 6,9 odsto, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda, u odnosu na isti mesec prethodne godine, najveći uticaj na rast cena zabeležen je u grupama: stoka i živina (20,2 odsto) i stočni proizvodi (40,4 odsto).
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda, u odnosu na prethodni mesec, najveći uticaj na pad cena zabeležen je u grupama industrijsko bilje (11,9 odsto) i žita (7,7 odsto).
Stanje u poljoprivredi: Sve poskupljuje, proizvođači bez koristi