Srbija

27.09.2016. 14:53

Autor: Nova Ekonomija

Telekom najprofitabilnije preduzeće u 2015., najveći gubitaš Farmakom

Srbija

27.09.2016. 14:53

Agencija za privredne registre predstavila je danas listu „Sto naj… privrednih društava u 2015“ koju je napravila na osnovu obrađenih podataka iz redovnih godišnjih finansijskih izveštaja za 2015, sa aspekta uspešnosti poslovanja, finansijskih kapaciteta i gubitaka.

Prema toj listi, Telekom Srbija je najprofitabilnije preduzeće u Srbiji u 2015, najveće poslovne prihode ostvario je NIS AD Novi Sad, najveću imovinu i kapital poseduje JP EPS Beograd, dok najveći neto gubitak ima Farmakom MB Šabac AD Mlekara Šabac u stečaju, a najveće ukupne gubitke imaju JP Srbijagas Novi Sad i JP EPS Beograd.

Ružica Stamenković, registrator u u Registru finansijskih izveštaja i boniteta APR, rekla je da se koncentracija srpske privrede nalazi u prvih 100 preduzeća na svakoj od listi i da  ona ostvaruju trećinu ukupnih poslovnih prihoda cele privrede.

„U 100 najvećih je koncentrisano više od dve petine neto dobitka i dve petine poslovne imovine, polovina kapitala ukupne privrede, dve trećine neto gubitaka i više od polovine kumuliranih istorijskih gubitaka“, navela je Stamenković.

Najprofitabilnije preduzeće u 2015.godini je Telekom Srbija AD Beograd, koji je prestigao NIS AD Novi Sad, kao najbolje plasirano društvo prethodnih godina na listi ‘Sto naj…’privrednih društava prema neto dobitku. 

„Oni su ostvarili neto dobitak od 16,3 milijardi dinara, koji je, ipak, nešto manji nego nego prethodne godine.Takav rezultat ostvario je blagi rast poslovnih prihoda koji su iznosili 88,7 milijardi dinara. To društvo, takođe, se izdvaja i po vrednosti poslovne imovine od 201,5 milijardi dinara i nalazi se na petom mestu na listi društava sa najvećom poslovnom imovinom“, navela je Stamenković.

Telekom Srbija AD Beograd, beleži stopu prinosa na ukupna sredstva od 9,0 odsto, koja je znatno iznad te stope na nivou cele privrede. Visoku profitabilnost Telekom Srbija AD Beograd ostvario je uz 8.660 zaposlenih, odnosno 412 radnika manje nego 2014.godine.

Najveće poslovne prihode prošle godine ostvario je NIS AD Novi Sad, čiji prihod sa 199,9 milijardi dinara čini 2,3 odsto poslovnih prihoda cele privrede. 

„Aktivnost tog preduzeća u 2015. pala je za 19 odsto u odnosu na 2014. zbog pada cene nafte u svetu, ali je ipak ostao na prvom mestu, kada je reč o poslovnim prihodima, i na drugom po neto dobitku, odnosno profitabilnosti“, rekla je Stamenković.

NIS AD Novi Sad se ističe i prema visini finansijskih kapaciteta, jer njegova poslovna imovina iznosi 376,7 miliona dinara, a kapital 203,0 miliona dinara, pa je visokopozicionar i na listama privrednih društava sa najvećom poslovnom imovinom i kapitalom. NIS AD Novi Sad je u 015. poslovao sa 3.992 zaposlenih što je za 305 radnika manje u poređenju sa prethodnom godinom.

Po poslovnim kapacitetima, odnosno po imovini i kapitalu, najveće je JP Elektroprivreda Srbije. 

„EPS ima značajan godišnji rast resursa što je posledica velikih statusnih promena u 2015. godini kada joj je pripojeno sedam velikih privrednih društava koja proizvode energiju i ugalj. Imovina EPS-a je 886,8 milijardi dinara, što je 6,9 odsto ukupne imovine srpske privrede, dok raspolaže poslovnom imovinom u iznosu od 886,8 milijardi dinara i kapitalom od 639,7 milijardi dinara, što čini 10,5 odsto ukupnog kapitala privrede“, navela je i dodala da se ne može govoriti o godišnjoj uspešnosti EPS-a jer su njeni rezultati, posle statusne promene, povećani dva i tri puta, ali da su oni ipak izuzetno visoki. S druge strane, kumulirani istorijski gubitak EPS-a je 103,5 milijarde dinara, jer je ono preuzelo i gubitke sedam pripojenih preduzeća.

Na listi preduzeća sa najvećim poslovnim prihodima u 2015. našli su se i Fiat automobili Kragujevac koji je na četvrtom mestu, kao i Mercator-S DOO Novi Sad, koji je peti.

Što se tiče preduzeća koja su ostvarila najveći neto gubitak na prvom mestu je koncern Farmakom MB Šabac AD mlekara Šabac u stečaju, sa gubitkom od 58 milijardi dinara, što čini 18 odsto neto gubitka cele privrede i tri puta je veći od drugoplasiranog na listi, Železare Smederevo, koja je imala neto gubitak od 17,7 milijardi dinara.

Listu sa najvećim kumuliranim gubicima predvodi JP Srbijagas sa 150,2 milijarde dinara, što iznosi 4,3 odsto ukupnih gubitaka cele privrede.

„Srbijagas je dugogodišnji gubitaš, ali je 2015. završio pozitivnim rezultatom, odnosno dobitko od tri milijarde dinara, što pokazuje rast poslovnih prihoda od 11,5 odsto. Gubitak u 2015. je 45 milijardi dinara, što je poboljšanje rezultata poslovanja i dolazi, pre svega, od naplate prihoda i, verovatno, ekonomičnijeg poslovanja“, rekla je Stamenković.

Visok iznos neto gubitaka beleži i Železara Smederevo DOO Smederevo, koja se gubitkom od 17,7 milijardi dinara većim za 54,3 odsto nego prethodne godine nalazi na drugom mestu najvećih gubitaša u 2015. godini. Slede JP Putevi Srbije čiji je neto gubitak 9,6 milijardi dinara.

Stamenković je istakla da je analiza naplate potraživanja od kupaca i izmirivanja obaveza prema dobavljačima pokazala da dobavljači kratkoročno finansiraju velike sisteme.

„Veliki i uspešni sistemi su, zapravo, dobar deo svojih finansiranja prebacili na dobavljače tako što ne izmiruju blagovremeno obaveze prema dinamici koja je bila ugovorena“, rekla je.

Ona je objasnila da više od 70 odsto preduzeća na listi od 100 koristi sredstvo neizmirivanja obaveza kao kratkoročni izvor finansiranja svog poslovanja, što je iznenađujuće, posebno za one koji posluju uspešno.

Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović rekao je da analiza APR-a odslikava sve efekte ekonomskih i fiskalnih mera koje protekle dve godine sprovodi Vlada Srbije.

„U ovom dokumentu brojke pokazuju da se zaista nešto dešava u Srbiji u eknomskom smislu. Ambijent postaje bolji i interesantniji, klima je bolja, što ne priznaju samo neposredno okruženje i relevantne međunarodne institucije, već smo to i sami verifikovali ovim dokumentom“, rekao je Stevanović.

On je dodao da se na indirektan način prepoznaju pozitivni aspekti usvajanja novih zakona o privatizaciji i stečaju, da su imovina i kapital tih preduzeća povećani, odnosno da se smanjuju obaveze države, čime je prekinut lanac nelikvidnosti.

Stevanović je dodao i da efekti mera koje je preduzela Vlada Srbije mogu da se vide i u tome što na spisku od 100 najboljih preduzeća ima 12 javnih, čiji je osnivač Srbija.

„To pokazuje da su mere preduzete na početku 2015. dale efekte. Dali smo instrukciju preduzećima u 19 tačaka na osnovu kojih su morala da donose program poslovanja, i ovo su efekti koje danas imamo. Od ukupnog gubitka od više od 60 milijardi dinara koja su javna preduzeća pravila, 2015. su završila sa gubitkom od 3-4 milijarde dinara“, rekao je Stevanović i dodao da je prekinut višegodišnji lanac nelikvidnosti.

„Time smo uspeli da sva preduzeća u privredi stavimo u istu ravan, odnosno da posluju pod istim uslovima“, rekao je državni sekretar.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.