Nobelovu nagradu za ekonomiju ove godine dobila je profesorka na Harvard Univerzitetu Klaudija Goldin, objavila je Švedska kraljevska akademija.
Ona je nagradu dobila za doprinos istraživanju rodnih razlika na tržištu rada. Kako se navodi u saopštenju, Goldin je pružila prvi sveobuhvatan prikaz zarada žena i učešća na tržištu rada kroz vekove.
„Njeno istraživanje otkriva uzroke promena, kao i glavne izvore preostalog rodnog jaza“, navodi se na sajtu Akademije.
Goldin je naima pretražila arhive i prikupila podatke koji datiraju duže od 200 godina, a koje se tiču Sjedinjenih Američkih Država, što joj je omogućilo da pokaže kako i zašto su se rodne razlike u zaradama i stopama zaposlenosti menjale tokom vremena.
„Goldin je pokazala da učešće žena na tržištu rada nije imalo uzlazni trend tokom čitavog ovog perioda, već formira krivu u obliku slova ‘U’. Učešće udatih žena smanjilo se sa tranzicijom iz agrarnog u industrijsko društvo početkom devetnaestog veka, ali je potom počelo da raste sa rastom uslužnog sektora početkom dvadesetog veka. Goldin je ovaj obrazac objasnila kao rezultat strukturnih promena i društvenih normi koje se razvijaju u vezi sa ženskim odgovornostima za dom i porodicu“, navodi se na sajtu Švedske kraljevske akademije.
Klaudija Goldin je rođena 1946. godine u Njujorku i profesor je na Univerzitetu Harvard. Treća je po redu žena koja je dobila nagradu za ekonomiju. Pre nje nagradu su dobile Ešter Duflo i Elinor Ostrom.
Nagrada koju će dobiti od Švedske kraljevske akademije biće u vrednosti 11 miliona švedskih kruna.
Švedska kraljevska akademija nauka, osnovana 1739. godine i nezavisna je organizacija čiji je opšti cilj promocija nauke i jačanje njihovog uticaja u društvu.
Akademija preuzima posebnu odgovornost za prirodne nauke i matematiku, ali nastoji da promoviše razmenu ideja između različitih disciplina.
Vreme je za nove biznis alhemičare
Ekonomija je pseudo-nauka, ne zaslužuje Nobelovu nagradu, bolje da se dodeljuje matematičarima.