Zagrebački ugostitelji smatraju da su preopterećeni visokim troškovima poslovanja, zakupninom prostora i nedostatkom radnika, pa su putem svoje organizacili zatražili od Vlade Hrvatske i Grada Zagrebu da se uslovi poslovanja poboljšaju, između ostalog i smanjenjem poreskog opterećenja i uvođenje stope PDV-a od 13 odsto za sve ugostitelje.
Tamošnji ministar privrede i održivog razvoja Hrvatske Davor Filipović smatra da je za ove promene „ipak treba pitati ministra finansija“.
Dodao je da je Hrvatska u septembru ove godine u sklopu izmena i dopuna Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom najavila uređenje priznanica po osnovi nagrade za dobro obavljenu uslugu (napojnice, „bakšiša“) i uvođenje plaćanja karticama.
„Prema postojećem predlogu neoporezivi iznos utvrđen je na 3.360 evra, dok će se iznos napojnice iznad neoporezivog dela oporezivati po stopi od 20 odsto. Tema regulacije napojnica dugo postoji, o toj se temi puno pričalo, ali ova je Vlada i poduzela korake da se to područje uredi“, kazao je Filipović.
Dodao je i da hrvatski sektor ugostiteljstva zapošljava 120.000 ljudi.
Kako piše HRT, ugostitelji su zadovoljni što imaju subvecionisanu cenu energenata jer bi bez toga mnogi ugostiteljski objekzi morali da se zatvore.
Međutim, prema rečima predsednika Udruženja zagrebačkih ugostitelja Franza Letice ugostitelji nisu zadovoljni što im je Grad Zagreb ove godine za 450 odsto povećao cene iznajmljivanja bašta sa parking mestima.
Jedno parking mesto će ugostitelji, kako je najavljeno, plaćati oko 4.000 kuna mesečno sledeće godine.
Kako piše HRT, nedostatak radne snage za ugostitelje je iz godine u godinu sve veći problem koji se ne rešava ni uvozom stranih radnika jer ili nemaju kvalifikaciju i ne znaju hrvatski jezik.
Takođe, kao dodatan problem je i to što neki ugostitelji ne znaju strani jezik, konkretno engleski, pa je na forumu ove godine rečeno da bi se od početka sledeće godine uvodili vaučeri za učenje hrvatskog.
I Hrvatska isplaćuje jednokratnu pomoć za decu