Srbija

27.11.2023. 09:53

Tavex

Autor: Nova ekonomija

Uvod u ulaganje u zlato

Šta sve treba da znate

Foto: Pexels.com

Srbija

27.11.2023. 09:53

Zlato ima bogatu istoriju tokom koje je uvek bilo sinonim za pravu vrednost. Pronađene su riznice sa zlatom stare više od 4000 g. p. n. e., a prvi zlatnici kovani su oko 550 g. p. n. e.

Ovaj plemeniti metal veoma je važan za našu ekonomiju i danas. Zlato je sigurna aktiva koja se koristi za diversifikaciju portfolija, kao zaštita od ekonomskih, finansijskih i geopolitičkih rizika i čuvar vrednosti.

To je plemeniti metal koji dokazano odoleva inflaciji. To je jedan od razloga što poslednjih godina sve više Srba poklanja svoje poverenje investicionom zlatu. Pogledajmo detaljnije zašto je zlato toliko privlačna investicija.

Šta čini zlato dragocenim?

Zlatno je jedna od najvažnijih finansijskih aktiva. Osim toga, ono ima raznovrsnu primenu. Više od 50% zlata koristi se za izradu nakita. Ono ima važnu ulogu u proizvodnji različitih tehnologija, kao što su pametni telefoni i elektromobili.

Jedna trećina godišnje proizvodnje zlata koristi se za izradu kovanica i poluga. Upravo je ta njegova uloga novca najvažnija u savremenom okruženju. Ono se pokazalo kao sredstvo koje uspešno čuva ulagače od devalvacije njihovih sredstava, štiti ih od rizika i pomaže u balansiranju portfolija privatnih lica kao i različitih institucija.

U ovu poslednju kategoriju spadaju i centralne banke. One su možda najvažniji učesnici u savremenom finansijskom sistemu. Nije slučajno što su u poslednje dve godine one kupile rekordnu količinu žutog metala. Tu spada i Narodna banka Srbije. Od 2016. g. naovamo njene zlatne rezerve su više nego duplo veće.

Zlato ima i druga veoma važna svojstva. Njegova cena nije povezana sa većinom drugih aktiva. Zato je ono čest izbor kao sredstvo za diversifikaciju. Takođe, kod fizičkog investicionog zlata ne postoji rizik druge strane, koji je prisutan praktično kod svih drugih vrsta transakcija.

Zašto ulagati u zlato?

Kratak odgovor glasi – jer je zlato sinonim sigurnosti. Ono se pokazalo kao sredstvo koje čuva naša sredstva od devalvacije tokom vremena. Merene u zlatu, sve valute izgubile su preko 90% svoje vrednosti samo u poslednjih pet decenija. Nakon 2020. g. ovaj proces se značajno ubrzao.

Istovremeno, u proseku godišnje cena zlata u evrima, koji je važna valuta za Evropu, beleži rast od 9%. Time ona umnogome nadmašuje zvaničnu inflaciju. Dugoročno posmatrano, u periodu nakon 1971. g., kada je ukinut poslednji zlatni standard u SAD, cena zlata nadmašuje po svom rastu čak i vodeće berzanske indekse.

Ovaj žuti metal blista u vreme najraznovrsnijih kriza. To se vidi kod finansijskih recesija, kao i tokom geopolitičke nesigurnosti svake vrste. Ni poslednje tog tipa, čiji smo svedoci u prethodne dve godine, nisu izuzetak.

Kako se može ulagati u zlato?

Investiciono zlato nudi se u obliku kovanica i poluga. Vrlo važna stvar – da bi one bile svrstane u investiciono zlato i oslobođene poreza na dodatu vrednost, moraju ispunjavati konkretne zakonom propisane kriterijume.

Da vas upoznamo sa njihovim specifičnostima:
  • Zlatne kovanice – one su različitih dimenzija i dizajna. Minimalna dozvoljena čistoća kod njih iznosi .900 (21,6 karata). One treba da budu ili da su bile zakonsko platežno sredstvo u zemlji svog porekla. Moderne investicione zlatne kovanice su čistoće .9999, tj. od potpunog čistog zlata.
  • Zlatne poluge – kao i kovanice, i poluge se razlikuju po veličini i dizajnu. Variranja mogu biti značajna, ali najpopularnije kod krajnjih kupaca su one težine od 1 do 100 g. Njihova čistoća ne sme da bude ispod 99,5%, ali one koje se nude krajnjim potrošačima na tržištu su finoće .9999 (24 karata). Poluge su u vakuumskom pakovanju koje ih štiti od ogrebotina i koje ne treba otvarati, kako ne bi izgubile svojstva investicionog zlata.

Važno je imati u vidu da investiciono zlato (obe ove vrste) prate izbliza spot cenu zlata na svetskim tržištima. Izbor u šta od ovoga uložiti u velikoj meri je stvar ličnog afiniteta. U svakom slučaju ima smisla posedovati oba kako bi se postigla visoka deljivost investicije, tj. maksimalna fleksibilnost.

Važno je samo obratiti se renomiranom dileru koji vrši prodaju po transparentnim uslovima.  (obe ove vrste) prate izbliza spot cenu zlata na svetskim tržištima. Izbor u šta od ovoga uložiti u velikoj meri je stvar ličnog afiniteta. U svakom slučaju ima smisla posedovati oba kako bi se postigla visoka deljivost investicije, tj. maksimalna fleksibilnost. Važno je samo obratiti se renomiranom dileru koji vrši prodaju po transparentnim uslovima.

Investiciono zlato na teritoriji Republike Srbije oslobođeno je PDV-a.

Kako prodati investiciono zlato?

Kada se dođe do toga da prodate svoje zlato da biste dobili nazad deo svoje investicije, možete to učiniti ne samo u Srbiji već i svuda u svetu. Investiciono zlato je veoma likvidna aktiva, tj. brzo se može zameniti za novac u kešu. Renomirani dileri imaju jasno istaknute kurseve za kupovinu i prodaju određenih proizvoda koji se stalno ažuriraju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Tema:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.