Institut za nuklearne nauke „Vinča“ je u periodu od 2019. do 2022. godine dobio od Ministarstva nauke oko pet milijardi dinara odnosno 42,5 miliona evra, što je najviše od svih naučnoistraživačkih organizacija, naveo je Savet za borbu protiv korupcije u najnovijem Izveštaju o bespovratnim sredstvima.
Međutim, kakav je doprinos nauci od strane ovog instituta, ostaje nepoznanica „jer se Ministarstvo time ne bavi“.
Savet je istakao i da se često u javnost iznosi činjenica da se nedovoljno sredstava odvaja za nauku i tehnološki razvoj, ali da se ovaj stav mora uzeti sa određenom rezervom, imajući u vidu da se značajna sredstva izdvajaju za razne naučne institute od kojih su neki privatizovani, a neki osnivani kad su postojali veliki sistemi poput „Ive Lole Ribar“ i brojni drugi „čiji je doprinos nauci diskutabilan„.
Prema podacima iz izveštaja, Ministarstvo nauke tehnološkoj razvoja i inovacija je sa naučnoistraživačkim orgnizacijama zaključivalo godišnje ugovore, saglasno sredstvima obezbeđenim u budžetu koja su bila namenjena za naknade za naučnoistraživački rad istraživača (bruto iznos), režijske troškove i materijalne troškove istraživanja.
Ministarstvo je u periodu od decembra 2021. do oktobra 2022. godine potpisalo Memorandume o razumevanju i Sporazume o pružanju finansijske podrške u procesu institucionalne transformacije sa 18 instituta.
Zakonom o nauci i istraživanjima predviđeni su i programi od opšteg interesa za Srbiju, koji se odnose na razvoj naučnoistraživačkih kadrova.
Sredstva su data i za finansiranje Programa međunarodne naučne saradnje od značaja za Srbiju kao što su Horizont 2020/Horizont Evropa, COST, EUREKA i drugi.
Za Horizont 2020 u periodu 2019-2022. godina izdvojeno je 8,6 milijardi dinara, dok je za saradnju sa CERN-om izdvojeno 1,6 milijardi dinara, što znači da je samo za ova dva subjekta ukupno potrošeno 10,2 milijarde dinara ili oko 87 miliona evra.
Ukupan iznos bespovratnih sredstava koji je do sada realizovan (tokom 2022. godine) u okviru Projekta SAIGE (Akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji) iznosi 71,04 miliona dinara.
Mladi talenti vratili 54,34 miliona dinara u kasu
Kada je u pitanju Fond za mlade talente, u periodu od 2008. godine do 2022. godine bio u nadležnosti Ministarstva omladine i sporta, a u oktobru 2022. godine, prešao u nadležnost Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
U periodu od 2019. do 2022. godine Fond je dodelio ukupno 11.873 nagrade i stipendije učenicima srednjih škola i studentima u zemlji i inostranstvu u ukupnom iznosu od 3,26 milijardi dinara bruto.
Svaki dobitnik stipendije je zaključivao Ugovor o stipendiranju sa Fondom za mlade talente i imao određene ugovorne obaveze (kao što su na primer završetak studija u roku, rad u Srbiji pet godina po završetku studija i slično) koje je morao da ispuni.
U slučaju neispunjenja ugovornih obaveza, stipendista je morao da vrati dobijena sredstva na ime stipendije.
Mere koje su se sprovodile u cilju zloupotrebe i nenamenskog trošenja sredstava su redovno obaveštavanje studenata, komunikacija u cilju dostavljanja dokaza o ispunjenju ugovornih obaveza.
Za studente koji nisu ispunili neku od ugovornih obaveza pokrenuti su postupci za povraćaj sredstava dobijenih na ime stipendije, pa je tako od ukupnog broja dodeljenih stipendija pokrenuto 185 postupaka za vraćanje dobijenih sredstava zbog neizvršene ugovorne obaveze, a ukupan vraćen iznos sredstava iznosio je 54,34 miliona dinara.
U skladu sa analizama, kako je navedeno u izveštaju Saveta, izuzetno je mali broj studenata koji su vratili novac dobijen na ime stipendije zbog neispunjene ugovorne obaveze, dok najveći broj studenata u periodu od 2019. do kraja 2022. godine ima još uvek aktivne ugovorne obaveze koje se prate na dnevnom nivou.
Fond za nauku finansira 30 projekata sa četiri miliona evra