Netačno je da je „proizvodnja konzumnih jaja pala za čak 40 odsto u 2022. u odnosu na 2021, pad iznosi 4,6 odsto, navodi Republički zavod za statistiku (RZS) pad reagujući na tekst Nove ekonomije koji smo 13. decembra preneli sa portala Biznis i finansije.
Navod „poljoprivredni proizvodi su poskupeli za trećinu u poređenju sa 2021. godinom“ je, takođe, netačan.
Naime, cene proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva su u 2022. godini porasle 25,7% u odnosu na 2021. godinu, stoji u pisanom reagovanju RZS koje potpisuje direktor Miladin Kovačević.
Kako se dalje navodi, u godišnjem saopštenju spoljne trgovine za 2022. (objavljenom u julu 2023. godine) postoji podatak o padu izvoza u 2022. godini od 4,4% i on se odnosi na robu svrstanu u sektor Klasifikacije delatnosti (NaceRev 2): Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo.
Međutim, kada se primeni Međunarodna standardna trgovinska klasifikacija dobijamo podatak da je u 2022. godini izvezeno 13,4% više poljoprivredno-prehrambenih proizvoda nego u 2021. godini.
Osim podatka dobijenog primenom Klasifikacije delatnosti, u daljem tekstu su prikazani podaci dobijeni primenom Standardne međunarodne trgovinske klasifikacije i Carinske nomenklatire, što znači da su upoređivani podaci zapravo neuporedivi.
S obzirom na to da statistika spoljne trgovine ne objavljuje podatke o izvozu stočarskih proizvoda, nejasan je obuhvat prikazan u tekstu. Analizom podataka koji su izračunati primenom različitih klasifikacija, u nadležnoj službi RZS-a ni po jednoj klasifikaciji nisu dobijeni podaci navedeni u tekstu.
Navedeni podaci o izvozu i uvozu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda za period januar-maj 2023. godine ne odgovaraju podacima iz baze statistike spoljne trgovine.
U prvih pet meseci izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iznosio je 1,8 milijardi evra, isto kao u odgovarajućem periodu 2022. godine. Uvoz ovih proizvoda u prvih pet meseci 2023. godine iznosio je 1,4 milijardu evra, a u istom periodu 2022. godine uvoz je iznosio 1,2 milijarde evra.