Evropska komisija će i ove godine preporučiti nastavak mera za ublažavanje poskupljenja struje i gasa, iako je trenutna situacija povoljnija nego prošle zime.
To znači da će nova odluka, za sve države koje je prihvate važiti do naredne 2025. godine, iako su skladišta gasa puna, cene energenata daleko niže nego prošle godine, preneo je Novi list.
Električna energija za domaćinstva u Srbiji od 1. novembra je skuplja u proseku za osam odsto i gas za deset odsto.
Prema prvim proračunima koje je objavila domaća štampa, tako je gas u proseku mesečno poskupeo za više od deset evra (1.200 dinara) i za struju 12,5 evra (1.500 dinara).
Ovo je treće poskupljenje gasa i struje ove godine u Srbiji. Od 1. maja gas je poskupeo za 10 odsto i struja za osam odsto. Prvo je bilo 1. januara kada je cena električne energije za domaćinstva povećana osam odsto. Time je samo u 2023. cena kilovat-sata struje za indivudualne potrošače u Srbiji povećana za čak 24 odsto.
Pored toga, obezbeđeni su i alternativni putevi snabdevanjakojima se zaobišla Rusija kao snabdevač.
Evropska komisija je krajem novembra prošle godine predložila Savetu EU produženje nekoliko hitnih mera za rešavanje energetske krize.
Zamrzavanje cene gasa trebalo je da prestane u februaru ove godine, ali su se ministri energetike dogovorili o primeni ove mere do januara 2025. godine.
Evropska komisija je ocenila da će većina država članica ove mere ukinuti, ali da „to nije slučaj u Hrvatskoj, Francuskoj, Luksemburgu, Malti, Nemačkoj i Portugalu, za koje se predviđa da će značajne mere ipak biti na snazi sledeće godine“.
Kako se dodaje, komisija ne očekuje da će Austrija, Belgija, Hrvatska, Nemačka, Italija, Letonija, Luksemburg, Holandija i Slovačka iskoristiti uštede koje bi nastale ukidanjem energetskih mera za smanjenje budžetskog deficita.
Evropska unija: Rekordne cene struje i gasa u 2022. godini