Struja koju plaćaju domaćinstva na Kosovu* je sa cenom od 0,067 evra po kilovat-satu (kWh) najjeftinija u Evropi. Sledi Bosna i Hercegovina, sa cenom od 0,087 evra za kWh i Turska (0,084 evra), pokazuju podaci Eurostata.
U prvoj polovini prošle godine godine u Crnoj Gori je jedan kWh koštao 0,096 evra , isto koliko i u Srbiji. Srbija je od tada u par navrata povećavala cenu struje za građane, poslednji put u novembru 2023. godini.
Struja u Srbiji poskupela je tada za osam odsto, objavila je Nova ekonomija, a u Eurostatovu analizu za ovaj period nisu ulazile Moldavija i Ukrajina, države koje takođe imaju relativno nisku cenu struje.
Predstavnici Vlade Srbije, koji su zaduženi za energetiku, često i godinama naglašavaju kako je struja u Srbiji najniža u Evropi, ali podaci ih u tome demantuju. Tačnija konstatacija, prema najnovijim podacima Eurostata je da Srbija ima cenu struje koja je među najnižim u Evropi.
Najskuplja električna energija u našem regionu beleži se u Severnoj Makedoniji(0,105 evra po kWh), dok je u Albaniji koštala nešto manje(0,101 evra za jedan kWh).
U Severnoj Makedoniji trenutno je aktuelan Vladin javni poziv za izbor univerzalnog snabdevača električnom energijom za domaćinstva i male potrošače za sledećih pet godina.
Do sada su učeđće u tom pozivu najavili austrijska kompanija EVN Home, grčki EDS, kao i nekoliko drugih kompanija, prema pisanju makedonskih medija.
Za potrošače u domaćinstvima u EU potrošači srednje veličine sa godišnjom potrošnjom između 2.500 i 5.000 kWh), cene struje u prvom polugođu 2023. bile su najviše u Holandiji (0,475 za kilovat-čas) , Belgiji (0,435 evra), Rumuniji (0,42 evra) i Nemačkoj (0,412 evra po kWh).
Najniže cene među EU članicama su zabeležene u Bugarskoj, 0,113 po kilovat-času i u Mađarskoj (0,116 evra).