Svet

16.01.2024. 10:16

Autor: Mateja Agatonovic

Kina nastavlja da kupuje Nvidia čipove, uprkos američkim zabranama

Istraživanje tendera u Kini ukazuje da je zabrana izvoza naprednih čipova, koji se i dalje koriste u vojne i naučne svrhe

Nvidia Foto: Flickr

Svet

16.01.2024. 10:16

Kineska vojna industrija, državni instituti za veštačku inteligenciju i tamošnji univerziteti nastavljaju sa kupovinom naprednih Nvidia čipova uprkos američkim zabranama, ukazuje istraživanje koje je sproveo Rojters.

Otkriće da su (za sada) neimenovani kineski dobavljači uspeli da zaobiđu američke restrikcije baca svetlo na probleme sa kojima se Vašington suočava u svojiim pokušajima da Kinu potpuno isključi sa visokotehnološkog tržišta.

Iako su količine kupljenih čipova u većini tendera male i nedovoljne za izgradnju sofisticiranog AI modela velikog jezika sličnog OpenAI GPT-ju, čak i manji broj čipova može da pokreće složene zadatke mašinskog učenja i poboljšava postojeće modele veštačke inteligencije.

U Kini je promet naprednih američkih čipova legalan, a tenderska dokumentacija i javno dostupni podaci pokazuju da su desetine kineskih entiteta kupile i preuzele Nvidia čipove od uvođenja ograničenja.

Ovo uključuje A100 i snažniji H100 čip – čiji je izvoz za Kinu i Hongkong zabranjen u septembru 2022. godine – kao i sporije A800 i H800 čipove koje je Nvidia razvila za kinesko tržište, a koji su takođe zabranjeni prošlog oktobra.

Nvidia grafičke procesorske jedinice, poznate kao GPU-ovi, smatraju se superiornijim od konkurentskih proizvoda za rad na veštačkoj inteligenciji, jer mogu efikasnije obraditi ogromne količine podataka potrebnih za zadatke mašinskog učenja.

Osim toga, primećeno je da se u kineskim fabrikama Nvidia GeForce RTX grafičke kartice za gejming rekonfigurišu kako bi se pretvorile u AI akceleratore. Ovo je navodno zbog nedostatka high-end procesora u zemlji. Nvidia tvrdi da ova modifikacija gejmerskih GPU-ova nije održiv način za stvaranje računarskih klastera za veštačku inteligenciju.

Pored univerziteta, među kupcima se nalaze i dva entiteta koji su pod američkim izvoznim ograničenjima – Harbinski institut tehnologije i Univerzitet za elektronske nauke i tehnologiju Kine.

Smatra se da su ovi univerziteti uključeni u vojne aktivnosti. Harbinski institut je, na primer, kupio šest Nvidia A100 čipova u maju za duboko učenje, dok je Univerzitet za elektronske nauke kupio jedan A100 u decembru 2022. godine. Cilj ove poslednje kupovine nije identifikovan.

Postavlja se pitanje kako su kineski kupci uspeli da nabave ove čipove. Nakon američkih ograničenja, u Kini je nastalo crno tržište, lanci snabdevanja upravo za takve čipove.

Kineski dobavljači su izjavili da kupuju višak zaliha koji se nađe na tržištu nakon što Nvidia isporuči velike količine američkim firmama, ili uvoze preko kompanija osnovanih u zemljama kao što su Indija, Tajvan i Singapur.

Nvidia je potvrdila da se pridržava svih primenjivih zakona o kontroli izvoza i zahteva isto od svojih kupaca. „Ako saznamo da je kupac nezakonito preprodao čipove trećim stranama, preduzećemo odmah odgovarajuće mere“, rekao je portparol kompanije, piše Asia Financial.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.