Ekonomija Kine porasla je za 5,2 odsto u 2023. godini, što je više od cilja postavljenog na početku godine od 5 odsto. Ipak pojedini ekonomisti ukazuju da je ekonomski oporavak te zemlje klimav, a neki podaci pokazuju i slabljene tražnje.
Kina, druga po veličini svetska ekonomija, je u drugačijem položaju od većine ostatka sveta – pokušava da podstakne tražnju kako bi ublažila usporavanje rasta i pada cena, piše Axios.
Kina je prošle, 2023. godine, porasla za 5,2 odsto, saopštila je vlada što je više od cilja od ‘oko pet odsto’ koji je postavljen početkom te godine. Sa druge strane, u 2022. godini rast je iznosio tri odsto i bio je rezultat „nulte kovid politike“, koja je blokirala kineksu ekonomiju.
Ipak, ove brojke se objavljuju u trenutku kada ekonomisti upozoravaju da kineska ekonomija posustaje – sa neizvesnim posledicama po ostatak sveta.
Axios piše da drugi ekonomski podaci pokazuju slabljenje tražnje u državi na koji se gleda kao svetskog motora privrednog rasta.
Prema podacima objavljenim prošle nedelje, cene u kineskoj ekonomiji nastavile da padaju treći mesec zaredom u decembru.
Cene kuća i prodaja nekretnina takođe su brzo opali, što je znak slabljenja sektora nekretnina koji je nekada podsticao rast.
Vlada je takođe nastavila da objavljuje svoju stopu nezaposlenosti mladih: u decembru je stopa nezaposlenosti za ljude starosti od 16-24 godine bila skoro 15 odsto (manje od poslednje objavljene brojke od 21 odsto u junu).
Oporavak je očigledno i dalje „klimav“, napisali su analitičari u Capital Economics-u.
„Iako još uvek očekujemo kratkoročne efekte od ublažavanja politike nultog kovida, malo je verovatno da će ovo sprečiti ponovno usporavanje kasnije ove godine“.