Bugarski ministar energetike Rumen Radev očekuje da će dva planirana nova reaktora u nuklearnoj elektrani „Kozloduj“ ukupno koštati do 13 milijardi evra, piše SEENews.
Bugarska i Sjedinjene Američke Države su juče zvanično potpisale sporazum o saradnji za dve nove jedinice u nuklearnoj elektrani „Kozloduj“.
Sporazum o saradnji obuhvata izgradnju nuklearnih objekata, kao i razmenu ekspertize, tehnologije i istraživanja, a potpisali su ga bugarski ministar energetike Rumen Radev i pomoćnik američkog sekretara za međunarodne poslove Endru Lajt.
Američka kompanija Vestinghouse Electric Co trebalo bi u martu da izađe sa izveštajem sa indikativnom cenom reaktora, dok je Radev rekao da će cena električne energije koju će proizvoditi budući blokovi 7 i 8 NE „Kozloduj“ biti ograničena na 65 evra po megavat-satu.
Radev je naglasio da bugarska vlada gleda na izgradnju Blokova 7 i 8 kao na nacionalni poduhvat, sa učešćem države od 25-30 odsto i finansiranjem obezbeđenim kroz kredite, delimično podržane državnim garancijama.
Bugarski parlament je u decembru odobrio vladin predlog da se u NE Kozloduj ubrizga do 1,5 milijardi leva (766,9 miliona evra) za izgradnju dva nova reaktora po tehnologiji AP1000.
Kozloduj, jedina nuklearna elektrana u Bugarskoj, trenutno koristi dva reaktora VVER-1000 ruskog dizajna od po 1000 MV, a njihove operativne dozvole će isteći 2027. i 2029. godine.
Bugarska vlada najavila je krajem oktobra prošle godine izgradnju bloka 7 u nuklearnoj elektrani Kozloduj koja će koristiti novu tehnologiju američke nuklearne kompanije Vestinghouse.
Rok za završetak prvog projekta je 2033. godine. Takođe, tom prilikom najavljena je i izgradnja osmog reaktora čiji je završetak izgradnje planira dve do tri godine kasnije.
U svetu trenutno postoje dve nuklearne elektrane koje koriste Vestinghausovu tehnologiju AP1000 – jedna je u Kini, a druga u SAD, dok je Ukrajina takođe izrazila interesovanje.
Preko 20 država se obavezalo: Tri puta više nuklearne energije do 2050. godine