Svet

08.03.2024. 10:11

Nova ekonomija

Autor: Nova ekonomija

Korejski institut razvija AI čip koji oponaša ljudski mozak

vestacka inteligencija Foto: Pixabay

Svet

08.03.2024. 10:11

Istraživači sa Korejskog instituta za nauku i tehnologiju (KAIST) razvili su poluprovodnik sa veštačkom inteligencijom koji je sposoban da obrađuje podatke velikog jezičkog modela (Large language model – LLM) sa ultra-velikim brzinama uz značajno smanjenje potrošnje energije, tvrdi Ministarstvo nauke i informaciono komunikacionih sistema te zemlje, prenosi Korea Times.

Ministarstvo je u sredu saopštilo da je istraživački tim u tom istraživačkom centru razvio prvi svetski komplementarni transformator AI čip koristeći 28-nanometarski proizvodni proces kompanije Samsung Electronics.

Komplementarni transformator AI čip je neuromorfni računarski sistem koji oponaša strukturu i funkciju ljudskog mozga. Koristeći model dubokog učenja koji se obično koristi u vizuelnoj obradi podataka, istraživački tim je uspešno implementirao ovu funkciju transformatora, stekavši uvid u to kako neuroni obrađuju informacije.

Ova tehnologija, koja uči kontekst i značenje praćenjem odnosa unutar podataka, kao što su reči u rečenici, je izvorna tehnologija za generativne usluge veštačke inteligencije kao što je ChatGPT, saopštilo je ministarstvo.

Za implementaciju veličkih jezičkih modela koji se uglavnom koriste u generativnim AI zadacima, obično je potreban značajan broj grafičkih procesorskih jedinica (GPU) i 250 vati snage.

Međutim, istraživački tim KAIST-a uspeo je da implementira jezički model koristeći kompaktni AI čip dimenzija samo 4,5 milimetara sa 4,5 milimetara.

„Neuromorfno računarstvo je tehnologija koju čak ni kompanije poput IBM-a i Intela nisu uspele da implementiraju, a mi smo ponosni što smo prvi u svetu koji su pokrenuli LLM sa neuromorfnim akceleratorom male snage“, rekao je profesor Instituta Yoo Hoi-ju.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.