Svet

13.03.2024. 08:53

Reuters, AP

Autor: Nova ekonomija

Zašto američke kompanije planiraju nova ulaganja baš na Filipinima?

Manila (Pixabay)

Svet

13.03.2024. 08:53

Američke kompanije su spremne da najave ulaganja u iznosu od više od milijardu dolara na Filipinima, rekla je juče američka sekretarka za trgovinu Gina Raimondo tokom zvanične posete Manili.

Raimondo je na čelu dvodnevne trgovinske i investicione misije, prve te vrste za Filipine, piše Rojters.

Delegacija uključuje rukovodioce iz 22 kompanije, uključujući United Airlines, Alphabet’s, Google, Visa, KKR Asia Pacific i Microsoft .

Investicije će obuhvatiti oblasti poput solarne energije, električnih vozila i digitalizacije, rekla je ona.

Junajted erlajns je nedavno najavio da će od 31. jula pokrenuti nove letove od Tokija do Narite do Sebua na Filipinima.

Kina kao zajednička pretnja?

Napori SAD da prodube ekonomske veze sa Filipinima dolaze u tandemu sa povećanom saradnjom u odbrani.

I predsednik SAD Džo Bajden i predsednik Filipina Ferdinand Markos žele da se suprotstave onome što vide kao agresivne akcije Kine u Južnom kineskom moru i blizu Tajvana.

Govoreći na zajedničkom brifingu sa filipinskim zvaničnicima nakon sastanka sa Markosom u predsedničkoj palati, Raimondo je rekla da se posvećenost Vašingtona širenju trgovine i investicija na Filipinima proteže na širi indo-pacifički region kroz Indo-pacifički ekonomski okvir – četrnaestočlana grupa predvođena SAD-om osnovan u novembru 2023.

Raimondo je ponovila da Sjedinjene Države nemaju nameru da se „odvoje“ od Kine, ali im neće biti dozvoljen pristup naprednoj tehnologiji Vašingtona.

„Moj posao je da zaštitim američki narod i da se pobrinem da našoj najsofisticiranijoj tehnologiji, uključujući tehnologiju poluprovodnika, tehnologiju veštačke inteligencije koju mi imamo, a Kina nema, ne mogu da pristupe i iskoriste je za kinesku vojsku“, rekao je Raimondo.

Ona je takođe ponovo potvrdila savez Sjedinjenih Država sa Filipinima, nazvavši ga „gvozdenim“.

Filipini imaju 73 godine star sporazum o međusobnoj odbrani sa SAD-om, što ih čini najstarijim saveznikom Vašingtona u azijsko-pacifičkom regionu.

Markos je pozvao kompanije iz SAD, trećeg najvećeg trgovinskog partnera Filipina, da investiraju u više od 198 planiranih infrastrukturnih projekata u vrednosti od 148 milijardi dolara.

Podsećamo, Sjedinjene Države stalno procenjuju potrebu za proširenjem kontrole izvoza kako bi sprečile Kinu da nabavlja napredne kompjuterske čipove.

Kontrola izvoza iz SAD je prvi put pokrenuta 2022. godine kako bi se suprotstavilo upotrebi čipova za vojne aplikacije koje uključuju „razvoj hipersoničnih projektila i veštačke inteligencije“.

Prošle godine, Ministarstvo trgovine SAD je proširilo kontrolu izvoza, što je izazvalo protest kineskog ministarstva trgovine da ograničenja krše pravila međunarodne trgovine i „ozbiljno ugrožavaju stabilnost industrijskih lanaca snabdevanja“.

Kina je rekla da će preduzeti „sve neophodne mere“ da zaštiti svoja prava i interese i pozvala Vašington da ukine kontrolu izvoza što je pre moguće.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.