Exchange-traded funds (popularni ETF-ovi) sada čine nadpolovičnu većinu svih predefinisanih portfelja u Sjedinjenim Američkim Državama, ukazuju podaci kompanije Broadridge Financial Solutions.
Udeo ETF-ova u tržištu modelskih portfelja, vrednom 5,1 biliona (hiljada milijardi dolara), skočio je sa 46,7 odsto zabeleženih početkom 2022. godine na 51 odsto sve osnovne imovine krajem prošle godine, piše Financial Times.
„Ovo je svakako prekretnica i udeo ETF-ova u poretfeljima će ići samo u jednom smeru… Mislim da će tržište porasti na 11,3 biliona dolara do kraja 2028. godine“, ocenio je Endru Đilet, potpredsednik Global Insights-a u Broadridge-u.
Uopšteno, modeli poretfelja su standardizovani investicioni paketi koje koriste brokeri, dileri, posrednici i registrovani investicioni savetnici za ulaganje novca klijenata. Uglavnom četiri do 20 osnovnih ETF-ova ili zajedničkih fondova se koriste za stvaranje raznovrsne mešavine holdinga, kako bi se formirao skup portgelja koji „gađa“ određeni nivo rizika.
„Modeli imaju smisla za savetnike. Oni im pomažu da optimizuju konstrukciju svog portfelja kako bi im omogućili da provode više vremena sa klijentima, što je na kraju i krajnji cilj“, rekao je Đilet.
Broj portfelja modela koji su izgrađeni isključivo od ETF-ova porastao je za 30 odsto od prvog kvartala 2022, rekao je Đilet, pri čemu je broj uzajamnih fondova (mutual funds) opao za osam odsto u istom periodu.
ETF-ovi svoju popularnost duguju svojom relativno niskom cenom i niskom stopom oporezivanja dobiti.
Međutim, sve veći rast ETF-ova može povećati zabrinutost zbog njihovog uticaja na finansijska tržišta u treutku kada se “balansiraju”.
U martu 2023. godine, iShares ESG Aware MSCI USA ETF (ESGU) je zabeležio 3,9 milijardi dolara odliva u jednom danu, dok je iShares MSCI USA Quality Factor ETF (QUAL) zabeležio 4,8 milijardi dolara neto priliva istog dana.
Prema podacima Morningstar-a, tržište je zabeležilo rast za 48 odsto, tačnije sa 286 milijardi dolara na 424 milijarde dolara u dve godine do juna 2023 – u periodu tokom kojeg je S&P 500 bio uglavnom stabilan.
Suštinski, ako portfolija nastave svoj uzlazni trend, velika je verovatnoća da će se upotreba ETF-ova u njima povećati. Dok ova portfolija nude investitorima jeftinu i diversifikovanu opciju ulaganja, brza promena imovine može imati značajan uticaj na tržišta i likvidnost ETF-a. Zbog toga se investitorima savetuje da budu oprezni i sprovode dužnu pažnju pre nego što ulože u ove proizvode.
Bitcoin ETF-ovi sjajno startovali na američkim berzama
Prilično sam sigurna da FT članak govori o trilionima a ne bilionima kada je u pitanju celokupno tržište.