Svet

16.04.2024. 10:51

Autor: Aleksandra Nenadovic

Kineska privreda u prvom kvartalu porasla 5,3 odsto

Skok BDP-a nadmašio prvobitna očekivanja...

MaxPixel

Svet

16.04.2024. 10:51

Bruto domaći proizvod Kine međugodišnje je porastao 5,3 odsto u prvom kvartalu, čime je nadmašio sva očekivanja, prenosi Fajnenšl tajms

Snažna stopa rasta je premašila anketu analitičara Rojtersa koja je predviđala 4,6 odsto za prvi kvartal i povećanje od 5,2 odsto za celu 2023. godinu, a usledila je posle mešovitih ekonomskih podataka poslednjih nedelja.

Kako je saopštio kineski Državni zavod za statistiku, nacionalna ekonomija je dobro startovala u prvom kvartalu, čime je postavljen odličan temelj za celu godinu.

Tamošnji državni statističari ipak navode da „spoljno okruženje postaje sve složenije, oštrije i neizvesnije i da osnova za ekonomsku stabilnost još nije (dovoljno) čvrsta”.

Industrijska proizvodnja je u prvom kvartalu porasla za 6,1 odsto u odnosu na godinu ranije, dok su cene industrijskih proizvođača pale za 2,7 odsto, pošto su deflatorni pritisci nastavili da utiču na proizvodni sektor.

Investicije u osnovna sredstva su u istom tromesečju porasle za 4,5 odsto, vođene povećanjem investicija u proizvodnju od 9,9 odsto, koje je iskompenzovalo značajan pad investicija u nekretnine od 9,5 odsto.

Peking je ove godine postavio cilj rasta BDP-a od pet odsto, isti kao i prošle godine, što je najniža stopa u proteklim decenijama. Ali, inflacija je u martu pala ispod prognoze, što ukazuje na opstanak deflatornih pritisaka uprkos naporima političara da stimulišu domaću tražnju i neutrališu krizu u sektoru nekretnina.

Kineska privreda se od 2021. godine borila sa talasom neispunjenih obaveza investitora koji su zamrzli građevinsku aktivnost i narušili poverenje u tržište, a što je direktno uticalo na manje prodatih kuća i stanova.

Sektor nekretnina pokazao je malo naznaka oporavka u prvom kvartalu, sa investicijama u stambene nekretnine koje su manje za 10,5 odsto na međugodišnjem nivou.

Broj novih stanova počinje opao je za 27,8 odsto mereno po građevinskim površinama, dok se po istom merilu količina završenih stambenih objekata smanjila za 20,7 odsto.

Izvoz je u prvom kvartalu takođe bio slabiji u dolarima, ali analitičari kažu da je obim prodaje u inostranstvu nastavio da raste.

U ponedeljak je Narodna banka Kine zadržala svoju ključnu srednjoročnu kamatnu stopu na 2,5 odsto.

Rejting agencija Fič je prošle nedelje smanjila svoje izglede za Kinu sa „neutralnih“ na „negativne“, navodeći „rast koji se oslanja na imovinu nepokretnosti“ kao izvor povećane neizvesnosti.

Kinesko ministarstvo finansija je u odgovoru na ovaj potez reklo da agencija „nije uspela da efektivno predvidi pozitivnu ulogu fiskalne politike u promovisanju ekonomskog rasta,“, prenosi FT.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.