Kongres Sjedinjenih Američkih Država usvojio je kontroverzni zakon koji može dovesti do zabrane TikToka u Americi. Predsednik Džo Bajden već je potpisao zakon, čime se ByteDance, kineska kompanija upravlja TikTokom, obavezuje da u roku od devet meseci proda svoj udeo u aplikaciji.
Predsednik može produžiti rok za dodatna tri meseca ukoliko pregovori budu u toku, u suprotnom TikTok će biti potpuno zabranjen u Americi.
ByteDance je jasno stavio do znanja da će se suprotstaviti bilo kakvom pokušaju prisilne prodaje. Svaki potencijalni dogovor o prodaji moraće takođe da dobije zeleno svetlo od kineskih zvaničnika, koji su već izrazili svoje protivljenje.
Zakon je naišao na široku podršku unutar Kongresa, sa 79 senatora koji su glasali za, dok je 18 bilo protiv.
Glavni razlog za donošenje zakona leži u zabrinutosti da bi podaci miliona Amerikanaca mogli završiti u rukama kineske vlade, što je podstaklo Kongres da deluje u pravcu odvajanja TikToka od kompanije sa sedištem u Pekingu.
Pre toga, matična kompanija popularne društvene mreže saopštila je da otprilike šezdeset procenata udela u kompaniji imaju globalni institucionalni investitori, kao što su Carlyle Group, a da je još dvadeset odsto udela u kompaniji u vlasništvu je zaposlenih u ByteDance-u.
TikTok je prošle nedelje izdao saopštenje u kojem navodi da bi ovaj zakon „ugrozio prava na slobodu govora 170 miliona Amerikanaca, uništio sedam miliona biznisa i zatvorio platformu koja svake godine doprinosi američkoj ekonomiji sa 24 milijarde dolara.“
*Tekst je dopunjen u četvrtak, 25. aprila, u 12:07 časova, detaljima o suvlasništvu (u pretposlednjem pasusu).
Kongres SAD sve bliži usvajanju zakona o obaveznoj prodaji TikToka