Svet

14.05.2024. 16:45

Autor: Aleksandra Nenadovic

Kineska firma zainteresovana za rudnik uglja u Crnoj Gori

Podgorički mediji navode da je ista kompanija već vlasnik rudnika u Srbiji

Pixabay

Svet

14.05.2024. 16:45

Kineska firma zainteresovana je za preuzimanje rudnika u Beranama „Petnjik“, piše podgorički Dan, navodeći da je u pitanju „kompanija koja već vlasnik nekoliko rudnika u Srbiji“.

Sastanku sa predstavnicima kineske kompanije prisustvovao je i savetnik predsednika Crne Gore Aleksandar Stijović, koji je nezvanično rekao da veruje da je prodaja beranskog rudnika „gotova stvar“.

„Obavili smo razgovor sa kineskom kompanijom i ja verujem da će oni kupiti rudnik u Beranama“, rekao je Stijović za Dan.

Direktor rudnika mrkog uglja Nikola Šćekić takođe je potvrdio da su predstavnici kineske kompanije dolazili u Berane i da postoji mogućnost da jama „Petnjik“ dobije novog vlasnika.

Prema njegovim rečima, na tom sastanku nije ništa konkretno dogovoreno, ali se radi o „ozbiljnoj firmi koja je iskazala ozbiljno interesovanje“, te da se nada da će se u daljim razgovorima doći do nekog valjanog rešenja.

Rudnik u Beranama od grčke kompanije Balkan energy pre sedam godina preuzelo je preduzeće Metalfer iz Sremske Mitrovice. Tada je u rudniku bilo zaposleno 150 radnika u tri smene i pokrenuta proizvodnja, piše Dan.

Proizvodnja je ponovo prekinuta pre dve godine, kada je samo petnaestak radnika ostavljeno da održava opremu. Kao glavni razlog za obustavu proizvodnje navedeno je to što već dve godine gubitke rudnika u Beranama pokriva vlasnik iz Srbije.

Zbog kvara na staroj trafostanici rudnik je od novembra 2022. godine i bez struje, zbog čega su podzemne vode poplavile i ugrozile jamu „Petnjik“.

Šćekić je potvrdio za Dan da još uvek nisu urodila plodom nastojanja da se u jami „Petnjik“ obezbedi ponovno napajanje strujom.

„Zbog nestanka struje pumpno postrojenje ne radi, pa je voda u jami dostigla kritični nivo. Mi nemamo mogućnost da je uklonimo. Na putu eventualnog oživljavanja proizvodnje najurgentnije je da se reši problem napajanja strujom,“ kaže Šćekić, podsećajući da je desetak radnika angažovano na održavanju rudnika.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.