Svet

29.05.2024. 14:38

Reuters

Autor: Nova Ekonomija

EU pokušava da poveća domaću konkurentnost u „zelenim“ tehnologijama

Novčanice evra na kojima stoje figurice radnika Foto: Flickr - Marco Verch Professional Photographer

Subvencije za investitore su prošle godine bile 65 odsto veće nego 2020.

Svet

29.05.2024. 14:38

Evropska unija je formalno usvojila novi zakon kojim želi da osigura da blok proizvodi 40 odsto sopstvenih solarnih panela, vetroturbina, toplotnih pumpi i druge opreme za „čistu“ tehnologiju. Ovaj propis, poznat kao Zakon o industriji nulte emisije (NZIA), stupiće na snagu sledećeg meseca ili početkom jula, nakon što ga potpišu predsednici Evropskog parlamenta i Saveta.

Zakon je deo širih napora EU u dostizanju globalno vodeće pozicije ne samo u smanjenju emisija staklene bašte, već i u proizvodnji potrebnih tehnologija.

Evropa se u ovoj oblasti trenutno sve više oslanja na Kinu. EU takođe brine da će 369 milijardi dolara „zelenih“ subvencija iz američkog Zakona o smanjenju inflacije privući evropske proizvođače, javlja Rojters.

NZIA predlaže ubrzavanje izdavanja dozvola za projekte koji jačaju proizvodnju u EU, osiguravajući da većina bude odobrena u roku od šest do devet meseci.

Javne institucije koje kupuju proizvode čiste tehnologije moraće da se oslanjaju ne samo na cenu već i na „održivost“ ponude, odnosno da zaračunavaju u kojoj meri EU zavisi od snabdevanja iz trećih zemalja.

Dostizanje cilja biće posebno teško u solarnoj industriji, s obzirom na to da proizvođači iz EU isporučuju manje od tri odsto panela koji se instaliraju. Sektor vetroenergije u EU je daleko jači, iako su kineske kompanije sve konkurentnije i u ovoj oblasti.

EU: Nove antimonopolske tužbe protiv Microsoft-a

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.