Najduža recesija u evrozoni, okončana je, pre svega, zahvaljujući nemačkim izvoznicima. Oni su iskoristili blagi globalni oporavak i povećali prodaju na azijskom i američkom tržištu.
Ove godine očekuje se rast izvoza Nemačke u SAD za 15 odsto, na 100 milijardi evra, i u Kinu za pet odsto, na 70 milijardi evra.
Najveće zasluge za izlazak evrozone iz najduže recesije na kontinentu u poslednjih 40 godina, prvenstveno pripadaju nemačkoj privredi. Lokomotiva evropske privrede u poslednja tri meseca beleži rast od 0,7 odsto. Posebno značajni za vitalnost i konkurentnost najjače evropske privrede su rast izvoza i jak privatni sektor.
Najduža recesija u evrozoni, okončana je, pre svega, zahvaljujući nemačkim izvoznicima, koji su iskoristili blagi globalni oporavak i povećali prodaju na azijskom i američkom tržištu. Ove godine očekuje se rast izvoza Nemačke u Sjedinjene Države za 15 odsto, na 100 milijardi evra, i u Kinu – za pet odsto, na 70 milijardi evra.
„Uprkos manjoj tražnji za nemačkim proizvodima u evropskim zemljama, u Americi se ona oporavlja. I u Kini raste nemački izvoz, posebno automobila i industrijskih proizvoda“, kaže analitičar Robert Salver.
Ipak, nemački privredni rast od 0,7 odsto nedovoljan je da obezbedi stabilniji oporavak evrozone. Iznenađuje da su u Nemačkoj, u kojoj su kamate niske, investicije nedovoljne. Za dalji privredni rast Nemačke, ali i evrozone, neophodne su i veće javne investicije i nastavak strukturnih reformi.
„Moramo zajedno da jačamo privredni rast u Evropskoj uniji, kako bi ona bila konkurentnija. Evropska i ekonomija evrozone biće među najjačim u svetu“, kaže ministar ekonomije Filip Rosler.
Snaga nemačke ekonomije je u oko tri miliona malih i srednjih preduzeća, od kojih većina posluje na međunarodnom tržištu. Polovina njih, posebno onih u industriji, planira rast investicija i izvoza.
„Za godinu dana, naša kompanija udvostručila je izvoz digitalnih proizvoda. Izvozimo u sve delove sveta“, kaže Hans Piter Fuš, direktor „Embpasta“.
Godinama, Nemačka u svet izvozi više nego što uvozi. Na kritike da čak dvadesetak zemalja Evropske unije, beleži deficit trgujući sa njima, Nemci odgovaraju da Evropa ima mnogo strukturnih problema i da se neravnoteža ne može kloniti ograničavanjem izvoza uspešnih država, već uz pomoć strukturnih i kohezionih fondova.
Poštovani, hvala na komentaru i primedbi koju ste izneli. Fotografija koju smo postavili predstavlja ilustraciju za tekst jer, koliko god se trudimo, ni mi, kao ni većina redakcija, nismo baš uvek u mogućnosti da obezbedimo autentičnu fotografiju. Na osnovu komentara ispod fotografije se može zaključiti da se radi o ilustraciji. Srdačan pozdrav!