Svet

21.08.2013. 09:54

Tanjug

Autor: Nova Ekonomija

Britanija za 10 puta povećala izvoz zlata

Svet

21.08.2013. 09:54

Velika Britanija je u prvoj polovini ove godine povećala izvoz zlata oko 10 puta, jer investitori prodaju zlatne poluge iz londonskih sefova azijskim kupcima.
Isporuke tog plemenitog metala iz Velike Britanije i Švajcarske, koja je centar trgovanja kompanija koje prerađuju zlato, skočile su na 798 tona u periodu januar-jun, sa 83 tone u istom periodu prošle godine, piše Fajnenšel tajms.
Prema podacima agencije za statistiku Evropske unije (Evrostat), obim izvoza se procenjuje na 29 milijardi evra, što je oko 30 odsto svetske proizvodnje zlata za godinu dana. 
Tako visoki pokazatelji ukazuju na značajne promene vlasnika zlata, do kojih je došlo u poslednje vreme i činjenice da zapadni investitori ne pokazuju više tako veliko oduševljenje tim plemenitim metalom. 
Velika Britanija se ne bavi komercijalnom proizvodnjom zlata, ali je London centar svetskog tržišta zlata. Prema ocenama bankara, investitori i centralne banke drže oko 10.000 tona tog plemenitog metala u gradskim sefovima, među kojima i u Banci Engleske. 
Obimna rasprodaja zlata izazvala je pad njegove vrednosti za 26 odsto od početka godine, i spuštanje cene na trogodišnji minimum od 1.180 dolara za finu uncu. 
Istovremeno je sniženje kotacija stumulisano povećanjem tražnje iz azijskih zemalja. Konkretno, tražnja u Kini je, prema podacima Udruženja proizvođača zlata, od januara do juna povećana za 54 odsto u odnosu na isti period lani. 
Prosečan dnevni obim trgovanja zlatom u Londonu u junu je dostigao maksimalni pokazatelj za 12 godina – 900 tona, ili 39 milijardi dolara. Taj rast je bio uslovljen velikom tražnjom, naročito iz Kine i Indije. 
Trenutna situacija na tržištu zlata pokazala se profitabilnom za švajcarske kompanije za preradu, kao što su Metalor, Pamp, Valkambi, navodi Fajnenšl tajms. Oni iz londonskih sefova dobijaju velike poluge od po 400 unci i prerađuju ih u manje, u skladu sa željama kupaca iz Azije.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.