Svet

12.07.2024. 11:40

Autor: Aleksandra Nenadovic

Cena nafte raste, OPEC ostaje pri svojoj optimističnoj prognozi

Prognoze su da će snažniji ekonomski rast kao i turistička sezona uvećati potražnju za gorivom

Foto: Pixabay

Svet

12.07.2024. 11:40

Cene nafte su jutros porasle zbog ublažavanja inflatornih pritisaka u Sjedinjenim Američkim Državama, koje bi značilo i smanjenje kamatnih stopa u najvećem svetskom potrošaču nafte, prenosi Rojters

Fjučersi na naftu Brent su porasli za 49 centi (0,6 odsto), na 85,89 dolara po barelu od početka današnjeg trgovanja.

Istovremeno, cena sirove nafte West Teksas Intermediate porastao je za 58 centi (0,7 odsto), na 83,20 dolara po barelu.

OPEC je ostao pri svojoj prognozi po kojoj će globalna potražnja za naftom tokom ove i naredne godine biti relativno snažna.

Pre dva dana, grupacija izvoznika ovog energenta ocenila je da će globalni ekonomski rast biti otporan, a da očekuju i uobičajeno veću potrošnju goriva zbog povećanog broja avionskih letova u letnjim mesecima.

Organizacija je u poslednjem mesečnom izveštaju navela da će svetska potražnja za naftom porasti za 2,25 miliona barela dnevno u 2024. godini i za dodatnih 1,85 miliona barela dnevno u 2025. hgodini. Obe prognoze su nepromenjene u odnosu na prošli mesec.

Analitičari tržišta nafte su podeljeni više nego obično u pogledu brzine rasta potražnje za naftom za ovu godinu i srednjoročno, delom i zbog različitih pogleda na tempo svetske tranzicije ka „čistijim“ energentima.

Naftni gigant British Petroleum je u svom prethodnom izveštaju rekao da će potražnja za naftom dostići vrhunac 2025. godine.

OPEC+, koji čine OPEC i saveznici Rusija, sproveo je niz rezova u proizvodnji krajem 2022. godine.

Grupacija se 2. juna složila da produži poslednje smanjenje od 2,2 miliona barela dnevno do kraja septembra i da ga postepeno ukida od oktobra.

Izveštaj OPEC-a takođe predviđa potražnju za naftom OPEC+ na 43,6 miliona barela dnevno u trećem kvartalu, što je mnogo više nego što grupa trenutno proizvodi.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.