Svet

22.07.2024. 15:33

Beta

Autor: Nova ekonomija

Kina objavila mapu puta za reforme, smanjila referentnu kamatnu stopu

Pixabay

Svet

22.07.2024. 15:33

Vladajuća Komunistička partija Kine objavila je mapu puta na 50 stranica, koja se bavi dugoročnim izazovima sa kojima se suočava druga po veličini svetska ekonomija, dok je centralna banka danas neočekivano smanjila referentnu kamatnu stopu kako bi podstakla problematičan sektor nekretnina.

Taj potez Narodne banke Kine deluje kao priznanje da je privredi potrebna hitna pomoć radi usklađivanja sa širim ambicijama vladajuće stranke da sledi viziju lidera Sija Đinpinga za transformaciju Kine u „socijalističku tržišnu ekonomiju visokog standarda u svakom pogledu“ do 2035. godine.

„Ako želimo proboj u unapređenju kineske modernizacije na novom putu u novoj eri, moramo da nastavimo da se oslanjamo na reforme i na otvaranje“, naveo je Si u pisanom objašnjenju reformi usvojenih prošle nedelje na četvorodnevnom sastanku o definisanju politike.

Predlog reformi je u skladu sa dugogodišnjim ambicijama vladajuće stranke da učvrsti status Kine kao vodeće tehnološke i ekonomske sile, dok nastoji da smanji neravnoteže u sopstvenoj ekonomiji, koja se u poslednjem tromesečju, od aprila do juna, širila sporije nego što je bilo očekivano, uz rast od 4,7 odsto.

Prethodno je rast iznosio 5,3 odsto od januara do marta.

Najnoviji plan partije, koji ima 50 stranica na engleskom, obuhvata više od 300 reformi i sadrži obećanja o poboljšanju socijalne zaštite, uključujući penzije i zdravstvenu zaštitu, o unapređenju finansija lokalne uprave i o zaštiti prava privatne svojine.

U mapi puta se obećava „prvoklasno poslovno okruženje“ koje će zaštititi prava i interese stranih investitora i ljudima iz drugih zemalja učiniti ugodnijim da žive u Kini.

Takođe se obećava jednak pristup tržištu i podrška privatnim preduzećima i državnim kompanijama i bolja „međunarodna koordinacija“ ekonomskih politika.

Ali predlog reformi među prioritete stavlja i nacionalnu bezbednost, rekao je Si.

To bi moglo da bude problematično za strane kompanije u Kini koje navode da sve šire definicije onoga što bi moglo uticati na nacionalnu bezbednost predstavljaju ozbiljan rizik za njihove poslovne operacije i zaposlene.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.