Fitch Ratings neće menjati svoju prognozu rasta za Kinu u 2024. godini, ona ostaje na 4,8 odsto, uprkos nedavnim zvaničnim podacima koji ukazuju da domaća tražnja u investicijama i potrošnji usporava, kao realni rast BDP-a. Ovo povećanje u drugom kvartalu ove godine na bilo je 4,7 odsto, a u prvom 5,3 odsto.
Prema izveštaju agencije za kreditne rejtinge, pad vezan za sektor nekretnina u zemlji nastavlja da stvara izazove za privredu, a u ažuriranju podataka sredinom godine, izgledi za kineski razvojni sektor nekretnina u 2024. su ostali „pogoršani“.
Međutim, Fitch je ranije revidirao prognozu ekonomskog rasta u 2024. na 4,8 odsto u junu, sa ranije najavljenih 4,5 odsto, usled oporavka izvoza i očekivanog fiskalnog popuštanja.
Statistički podaci BDP-a za drugi kvartal bili su uglavnom usaglađeni sa revidiranom prognozom agencije.
Vlasti su 25. jula snizile kamatnu stopu na srednjoročne kredite na 2,3 odsto, za dva bazna poena, što je bilo ispod aktuelne prognoze Fitch-a za kraj 2024. godine (od 2,5 odsto).
Kratkoročne referentne stope su takođe smanjene. Ovi potezi odražavaju tekući deflatorni pritisak i trebalo bi da skromno podrže rast ukupne privrede.
Ipak, agencija veruje da su izgledi za dalje smanjenje kamata ograničeni oprezom vlade da poveća pritisak na kurs kineskog juana.
Niže stope će doprineti postojećem pritisku na neto kamatne marže kineskih banaka. Što se tiče ažuriranih podataka za sredinu godine za bankarski sektor, agencija kaže da se prognoze u 2024. i dalje „pogoršavaju“.
Usred tekućeg fiskalnog popuštanja, Treći plenum Komunističke partije Kine pružio je platformu za najavu reformi koje su signalizirale fokus vlade na poboljšanje fleksibilnosti budžeta, posebno u balansiranju prihoda i rashoda između centralne i lokalne administracije.
Kreditni efekti mera za suverene i lokalne i regionalne vlade zavisiće od načina na koji se promene implementiraju, kao i od spremnosti tih nivoa vlasti da iskoriste sva dodatna ovlašćenja za prikupljanje prihoda koja su im delegirana, navodi Fitch u analizi.