Srbija Svet

13.08.2024. 17:24

Beta

Autor: Beta

Klub privrednika Kosova traži preispitivanje uvoznih kvota

Pixabay

Srbija Svet

13.08.2024. 17:24

Nevladina organizacija Klub privrednika Kosova je danas ocenila da odluka Vlade Kosova o uvođenju uvoznih kvota predstavlja direktno mešanje u slobodno tržište.

Pozvali su Vladu Kosova da preispita odluku „koja podriva slobodnu ekonomiju, garantovanu Ustavom Kosova“, prenosi agencija Beta.

„Takva odluka ne utiče samo na funkcionisanje slobodne ekonomije, već donosi i nuspojave sa negativnim posledicama. U ekonomskom modelu garantovanom Ustavom Kosova, takve mere su u otvorenoj suprotnosti sa osnovnim principima slobodne tržišne privrede“, navodi se u saopštenju povodom ograničavanja vrsta i količina robe koju je moguće uvesti na Kosovo.

Privrednici kažu da su tražili javno-privatni dijalog o ekonomskim pitanjima, a odluka o uvođenju uvoznih kvota je primer izostanka tog dijaloga.

„Privatni sektor, kao glavni stub privrede koja daje najveći doprinos državnom budžetu, mora imati važan glas u kreiranju ekonomske politike, da bi ove politike dovele do ekonomskog prosperiteta i razvoja, gde je slobodna i jednaka konkurencija najvažnija“, naveli su članovi Kluba privrednika.

Samo petina zaposlenih na Kosovu zarađuje dovoljno za dostojanstven život

Samo petina zaposlenih na Kosovu dobija zarade koje ispunjavaju standarde za dostojanstven život, odnosno 1.152 neto evra mesečno za četvoročlanu porodicu, pokazuje studija Instituta „Musine Kokalari“ u Prištini.

Kako se navodi u istraživanju, prosečna plata na Kosovu ostala je na 520 evra, dok je minimalna zarada i dalje na nivou od 130 evra za radnike do 35 godina i 170 evra za one do 65 godina.

U tom istraživanju kao tri glavna problema, građani navode siromaštvo (16,6 odsto), nezaposlenost (16,3) i cene osnovnih potrepština (12,7 odsto), preneli su prištinski mediji.

Vlada Kosova je predložila povećanje minimalne zarade na 264 evra, ali zakon još nije stupio na snagu, podseća agencija Beta.

Predsednik Nezavisnog sindikata privatnog sektora Kosova Jusuf Azemi je rekao da bi „minimalna plata radnika na Kosovu trebalo da bude 550 evra“.

„Minimalna zarada koja trenutno može da ispuni najosnovnije uslove bila bi 550 evra i nju ima veliki deo zemalja u regionu. Prošle godine smo predlagali da minimalna zarada bude 450 evra, ali taj iznos je već premašen stalnim povećanjem cena i odlivom radne snage. Zato bi minimalna zarada na Kosovu trebalo da bude 550 evra“, rekao je Azemi.

Prema statističkim podacima, objavljenim u Ekonomskom biltenu, na kraju 2023. godine, 20.379 kosovskih porodica sa oko 80.000 članova koristilo je socijalnu pomoć.

Kosovo je i prošle godine ponovo rangirano od strane Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) kao najsiromašnije u Evropi, na osnovu dohotka po glavi stanovnika, koji se meri obračunom kupovne moći.

Prihod po glavi stanovnika na Kosovu iznosio je 15.600 dolara u 2023. godini po podacima MMF.

Albanija je na pretposlednjem mestu po Globalnom ekonomskom pregledu MMF za 2023. godinu sa 19.000 dolara po glavi stanovnika, dok među zemljama regiona po siromaštvu slede: Bosna i Hercegovina sa 19.600 dolara, Severna Makedonija 21.100, Srbija sa 25.400 dok je na čelu regiona i dalje Crna Gora sa 27.600 dolara.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.