Dugotrajni sušni period umanjio je rod povrća. Zbog sve veće potrebe za navodnjavanjem biljaka troškovi proizvodnje povrća uvećani su za 30 procenata, pa povrtari ne očekuju veću dobit tokom ove sezone, piše Radio televizija Vojvodine.
Toplotni talas se podjednako negativno odrazio i na proizvodnju u plastenicima i na otvorenom polju.
I pored toga što je primenjena adekvatna agrotehnika i nega biljaka, posledice sušnog perioda su očigledne.
Toša Krainov, povrtar iz Čuruga, kaže da njihovo poljoprivredno gazdinstvo gaji različite povrtarske vrste u polju i dodaje da je navodnjavanje biljaka učestalo zbog visokih temperatura.
„Sreća, krompir mi je ostao u travi, pa se malo manje kvari. Prošle godine mi je bio čist, pa mi se sav pokvario od sunca. Imamo kukuruz šećerac, već smo tri njive obrali, stiže nam sad novi, a pre neki dan posejali smo još jednu njivu i zalili smo. Moramo zalivati, inače ne bi ništa bilo i to se brzo osuši. I kada ga danas uberemo, već sutra kada odemo na pijacu, već je okolo ljuštika, već je žuta, kao da je ubran pre deset dana. Zalivanje poskupljuje proizvodnju bar 30 odsto“, kaže Toša Krainov.
Uz proizvodnju na otvorenom polju, Krainovi gaje povrće i u plastenicima površine 200 kvadratnih metara, u kojima gaje isključivo paradajz.
„Ovo je teška godina za proizvodnju svega, posebno za plasteničku proizvodnju. Ogromne su vrućine, biljke teško podnose to, tako da uopšte nije zadovoljavajuće ove godine, što se tiče proizvodnje. Mnogo više je bilo zalivanja i prihrane i svega“, dodaje povrtar iz Čuruga.
Iako je još rano za sumiranje rezultata u proizvodnju, Krainovi kažu da ne očekuju veću dobit iz ove sezone, kako zbog nižih prinosa, tako i zbog manje potražnje za povrćem od strane kupaca, koja je, po njihovom mišljenju, rezultat slabe kupovne moći potrošača.