Srbija

22.08.2024. 09:39

Autor: Beta

Danas nastavak pregovora o povećanju minimalca: Sindikati „šokirani“ predlogom države

dinari Foto: Nova ekonomija

Srbija

22.08.2024. 09:39

Pregovori predstavnika države Srbije, sindikata i poslodavaca o minimalnoj zaradi za 2025. godinu, nastaviće se danas kada bi Ministarstvo finansija trebalo da predloži tačan iznos povećanja.

Na poslednjem sastanku, 19. avgusta, Ministarstvo finansija je predložilo da se „minimalac“ poveća između osam i deset odsto, tojest između 50.000 i 52.000 dinara, podseća Beta.

Reprezentativni sindikati, Savez samostalnih sindikata Srbije i UGS „Nezavisnost“ tražili su povećanje od oko 30 odsto ili iznos od 60 odsto vrednosti prosečne potrošačke korpe, što je oko 61.800 dinara.

Predlog poslodavaca je da minimalna zarada iznosi oko osam odsto, odnosno koliko bi trebalo da iznose projektovani rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) i inflacije u 2025. godini.

Sindikati su „šokirani“ predlogom države, pa su na prethodnom sastanku predložili da još jednom ponude novu opciju i danas bi trebalo da je saopšte, što je resorno ministarstvo prihvatilo.

Pregovori o minimalnoj zaradi između socjalnih partnera svake godine za narednu godinu počinju 15. avgusta i trebalo bi da se završe do 15. septembra, a ako se ne postigne dogovor procenat povećanja minimalca određuje država.

Poslednjih godina iznos minimalne zarade pre početka pregovora saopštavao je predsednik Aleksandar Vučić i pre početka samih pregovora, a to je učinio i ove godine.

Vučić je pre nekoliko dana najpre izjavio da će „učiniti sve da minimalac bude maksimalno povećan“, da bi odmah potom rekao da je zaposlenima, koji žive od najniže zarade, dovoljno da se minimalac sa sadašnjih 47.000 dinara poveća na 51.000 ili 52.000 dinara.

Koliko tačno ima radnika koji primaju minimalac teško je proceniti, sindikati smatraju da tu zaradu prima oko 250.000 ljudi, a država da ih je nešto manje od 100.000.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Komentar(1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.