Privrednici u Crnoj Gori kritikovali su odluku o ograničavanju marži na 66 proizvoda navodeći da je Vlada donela bez konsultacija, ali i saopštili su da će je poštrovati.Iz najvećeg crnogorskog trgovačkog lanca „Voli“, „Vijestima“ su kazali da će poštovati mere kao i sve odluke Vlade, ali i da o novom ograničenju marži nisu bili konsultovani.
Naglasili su da su cene porasle na globalnom nivou te da domaće „nisu veće nego u regionu“, prenosi agencija Beta.
„Naš je stav da ovo neće uticati na smanjanje inflacije, jer marže nisu razlog rasta cena. Marže nisu, niti će biti razlog inflacije. Kompanija „Voli“ u svom lancu marketa primjenjuje najniže marže koje mogu da osiguraju stabilno i neometano poslovanje. Ograničenje marži i povećanje plata ne idu jedno s drugim“, kazali su iz ove trgovačke firme.
Privredna komora saopštila je da nisu konsultovani kad je u pitanju Vladina odluka o ograničavanju marži na 66 prehrambenih i higijenskih proizvoda, navodeći kako smatraju da bi takva ili slična rešenja bila kvalitetnija kada bi se akcije koordinirale sa privredom, jer se deflacija „ne može kreirati na ovaj način“, a ovakve politike „štetu mogu nanijeti ne samo trgovcima već i privrednicima u čitavom lancu snabdevanja“.
Ukazuju i da je „analiza cena i poslovanja trgovinskih preduzeća u Crnoj Gori sektor prehrambenih proizvoda i bezalkoholnih pića“, koju je uradio tim profesora sa Ekonomskog fakulteta, pokazala da se rast cena u prethodnom periodu nije desio kao posljedica neracionalnog ponašanja privrede, već faktora na koje privreda ne utiče.
Ni Unija poslodavaca Crne Gore (UPCG) ne podržava odluku Vlade Crne Gore o ograničavanju marži donijetu bez prethodno obavljenih konsultacija.
Iz UPCG su naveli da su rešenja morala biti razmatrana sa socijalnim partnerima i dogovorena primenom instituta socijalnog dijaloga koji je ovoga puta izostao.
Dodaju da „jednostranim odlukama“, resorni ministar Nik Đeljošaj, koji je ujedno i član Socijalnog saveta, „krši osnovne principe socijalnog dijaloga“.
Vlada je odlučila da u trgovinama na veliko i malo ograniči marže na 66 prehrambenih i higijenskih proizvoda, a u odnosu na raniju akciju „Limitirane cijene“, na spisku proizvoda su sada i voće, povrće, malo više vrsta mesa i namirnica za ličnu higijenu.
Na snazi ostaje i ranija mera kojom su marže ograničene za pet osnovnih životnih namirnica, i to na pet odsto u trgovini na veliko i pet odsto u trgovini na malo. Na toj listi su nezavisno od gramaže pšenično brašno (tip 400 i 500), šećer kristal, jestivo suncokretovo ulje i kuhinjska so od kilograma.
„Odluka se ne primenjuje na male trgovine i oni će biti oslobođeni nje, a važiće do 31. januara 2025.