Platforma Solidarnost koja je nedavno pokrenula peticiju protiv privatizacije Apoteka Beograd, saopštila je danas da su problemi te ustanove sistemske prirode i moraju se rešavati mnogo ozbiljnije od puke promene kadrova.
„Nakon što je pred pritiskom javnosti ustuknuo od forsiranja privatizacije Apoteke Beograd, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić je pronašao novu taktiku i bacio udicu opoziciji koja iščekuje sednicu Skupštine Beograda koja će biti za nekoliko dana“, rekao je portparol Solidarnosti Miloš Baković Jadžić u pisanoj izjavi.
Prethodno je prema medijskim navodima Šapić ponudio predsedniku Gradskog odbora Demokratske stranke Branimiru Kuzmanoviću da neko iz opozicije preuzme „Apoteku Beograd“ što je on prihvatio. Šapić je obećao da će se založiti da takva ličnost dobije podršku na sednici gradske Skupštine.
Jadžić je da se zaposlenima u apotekama te ustanove mora pružiti finansijska pomoć i perspektiva opstanka da bi prestao odliv njenih kvalitetnih kadrova.
„Opstanak neće doneti postavljanje ove ili one osobe, bila ona režimski ili opozicioni političar, pa čak i da dolazi iz reda zaposlenih što je verovatno i najpoštenije rešenje. Ta bi osoba bila žrtvovana ukoliko nema sistemsku podršku da sanira dosadašnju štetu i raskine lanac terorisanja javnih ustanova od strane ove vlasti i privatnih biznis interesa“, rekao je Baković Jadžić.
Problemi u Apoteci Beograd ponovo su došli u centar interesovanja javnosti prethodne nedelje kada su zaposleni organizovali štrajk zbog neisplaćenih plata za jul i avgust.
Nakon toga, predstavnike radnika su ove nedelje primili čelnici Grada na sastanku na kom je dogovoreno da privatizacije ove kuće za sada neće biti, što je još jedan od zahteva zaposlenih, nakon što je prethodno gradonačelnik Šapić izjavio da je prodaja privatnom vlasniku jedino rešenje za Apoteku Beograd.
Ova ugledna apotekarska ustanova u vlasništvu Grada Beograda odavno se nalazi u problemima, bez sredstava za rad, bez robe i sa platama koje kasne.
Време је да престанемо лагати. Контрола је врло слаба или никаква над радом приватних апотека, јер инспектора нема довољно. Нерегистровани лекови се набављају преко приватних апотека, а Апотека Београд ради по позитивним прописима. Улични продавци опстају, а легални продавци пропадају. Приватне апотеке не учествују у јавним набавкама, а Апотека Београд има ту обавезу, где се губи велика енергија и време.