Srbija

25.09.2024. 13:55

Saopštenje

Autor: Nova Ekonomija

Otvoreni Mejkers labovi u Pirotu, Šapcu i Kragujevcu: Uskoro novi centri za inovacije i obrazovanje budućnosti

Mejkers lab, foto: Grupa za obrazovanje

Srbija

25.09.2024. 13:55

Tri tehničke škole u Srbiji – u Pirotu, Šapcu i Kragujevcu – dobile su svoje Mejkers labove, savremeno opremljene prostore koji će učenicima omogućiti sticanje veština u oblastima poput robotike, programiranja, 3D modelovanja i industrijske automatizacije.

Sa novim labovima koji unapređuju rad ove tri tehničke škole, važne za privredu i razvoj svojih gradova i regiona, u Srbiji postoji ukupno 17 labova a do kraja godine je planirano otvaranje još 8. Time se Mejkers mreža podrške srednjoškolskom obrazovanju širi i uključuje sve veći broj nastavnika i učenika, koji usavršavaju svoja znanja i veštine za 21. vek kroz brojne programe i projekte koje ova mreža donosi sa svojim partnerima iz privrede i obrazovanja. 

Mejkers lab, foto: Grupa za obrazovanje

Novootvoreni Mejkers labovi predstavljaju značajan iskorak u modernizaciji obrazovnog sistema, a cilj je da podstaknu kreativnost, inovativnost i primenu teorijskih znanja kroz praktične projekte. Iza ove inicijative stoji Grupa za obrazovanje, koju čine Nordeus fondacija, Centar za promociju nauke, Dostignuća mladih u Srbiji i Inicijativa Digitalna Srbija.

Istorija i budućnost obrazovanja: Tri škole kao stubovi razvoja svojih zajednica

Tehnička škola u Pirotu, sa više od 145 godina tradicije, poznata je po uspešnom radu u oblasti elektrotehnike, mehatronike i CNC tehnologije. Učenici ove škole redovno osvajaju nagrade na republičkim i međunarodnim takmičenjima, a posebno se ističu u projektima vezanim za veštačku inteligenciju i robotiku. Na svečanom otvaranju Mejkers laba predstavljeni su radovi učenika, uključujući projekte u 3D modelovanju i primeni CNC tehnologije, dok su prisutni bili i predstavnici lokalne zajednice i privrede.

U Šapcu, Tehnička škola, nekadašnja Šegrtska škola, postala je centar za obrazovanje kadrova u oblastima elektrotehnike, mašinstva i građevinarstva. Učenici škole osvojili su brojne nagrade na takmičenjima u robotici i inovacijama, a učenički projekti iz oblasti robotike, uključujući robotičku ruku i automatske sisteme, predstavljeni su tokom otvaranja Mejkers laba. Ceremoniji su prisustvovali predstavnici škole, lokalne zajednice i industrije, a svi su naglasili značaj ovakvih projekata za budućnost obrazovanja.

Prva tehnička škola u Kragujevcu, koja je lider u STEAM obrazovanju, godinama unapređuje inovativni pristup nastavi. Njeni učenici ostvaruju uspehe na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima iz elektronike i programiranja. Tokom otvaranja Mejkers laba u školi, prikazani su projekti učenika iz oblasti LEGO robotike, a učenički timovi su predstavili svoja rešenja koja se takmiče na nacionalnim takmičenjima. Škola je domaćin brojnih naučnih manifestacija, poput Festivala nauke i takmičenja u inovacijama, što dodatno doprinosi njenoj reputaciji kao centra za nauku i tehnologiju.

Mejkers lab, foto: Grupa za obrazovanje

Podrška lokalnih zajednica i industrije

Svečanim otvaranjima Mejkers labova prisustvovali su predstavnici lokalne zajednice, privrede, ali i nacionalni partneri koji su podržali inicijativu. Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke, naglasila je važnost ovakvih inicijativa: „Mejkers labovi nisu samo obrazovni centri, već su i most između škole i privrede, omogućavajući učenicima da uče kroz praktičan rad i inovativne projekte.“

Svake godine, inicijativa ojačava vezu privrede i obrazovanja na različite načine. I ove školske godine, partneri inicijative, ključni  za izgradnju i opremanje svih labova su kompanije Henkel, Tarkett, Roma Company, Bosch, kao i novi partneri – kompanije Epson i Gigatron. Zahvaljujući Gigatronu, svi labovi otvoreni ove školske godine će imati velike pametne televizore, koji su važni kako za rad tako i za lakše povezivanje i deljenje znanja i iskustva kroz Mejkers mrežu i šire, a Epson obezbeđuje multifunkcionalne štampače najnovije generacije za sve postojeće i nove labove. Tako da i kroz opremu za svakodnevni rad nastavnici i đaci koriste nove tehnologije i tako ga unapređuju. 

“Mejkers lab je lepo osmišljen, inspirativan prostor gde će naši đaci moći da se okupljaju i razmenjuju svoje ideje. Pored samog prostora, nama je veoma značajna i oprema koju smo dobili. Oprema je birana tako da obogaćuje nastavne planove  i omogućava eksperimentisanje iz oblasti robotike, matematike i fizike. Takođe, Mejkers mreža nam omogućava razmenu ideja i iskustava sa kolegama iz različitih gradova – tu smo da naučimo od njih a i da podelimo naše primere dobre prakse”, naglasio je Milan Savić, nastavnik elektro grupe predmeta i koordinator Mejkers laba u Tehničkoj školi u Šapcu. 

Mejkers lab, foto: Grupa za obrazovanje

Svaki lab nakon otvaranja ulazi u sledeću fazu a to je priključivanje programima za nastavnike i učenike Mejkers mreže. To podrazumeva rad, ne samo u okviru svoje škole, već i povezivanje sa drugim školama, zajedničko stvaranje i inoviranje, povezivanje sa privredom i sve druge oblike podrške. Na ovaj način se gradi razumevanje i interesovanje mladih ljudi za savremenu nauku, tehnologiju i privredu koju god oblast da izaberu prateći svoje talente i interesovanja.

Trenutno je u toku i konkurs za otvaranje Mejkers labova u narednim godinama koji traje do 1. oktobra. Sve zainteresovane srednje škole u Srbiji se mogu prijaviti. Informacije su dostupne na sajtu Mejkerslab.rs

Nacionalni partneri Mejkers lab inicijative - udruženi za obrazovanje
  • O kompaniji Epson
Epson je globalni lider na polju tehnologije posvećen cilju da postaje nezamenjiv za društvo kada je u pitanju povezivanje ljudi, stvari i informacija uz pomoć svojih originalnih, efikasnih, kompaktnih i preciznih tehnologija. Kompanija je fokusirana na inovacije i prevazilaženje očekivanja kupaca u inkdžet tehnologiji, vizuelnim komunikacijama, prenosivim uređajima i robotici. Epson je ponosan na svoje doprinose u razvijanju održivog društva i na stalne napore ka ostvarivanju ciljeva održivog razvoja  Ujedinjenih nacija. Predvođena japanskom korporacijom Seiko Epson, međunarodna Epson grupa ostvaruje godišnju prodaju od preko bilion japanskih jena.  Od septembra 2024. Epson postaje i jedan od nacionalnih partnera inicijative Mejkers labova sa ciljem da se izgradi sistem podrške srednješkolskom obrazovanju u Srbiji. Posvećeni negovanju budućih talenata, za cilj ima da kvalitetno obrazovanje dopre do dece, bez obzira na njihovo geografsko ili socio-ekonomsko poreklo. EcoTank štampači, osim što su energetski efikasni, dolaze sa dovoljno mastila za štampu i do tri godine i pružaju dugotrajno i održivo rešenje za škole. Laserski projektori pretvaraju svaku ravnu površinu u alatku za učenje, optimizujući ograničeni prostor u učionici i omogućujući uzbudljivu interaktivnu saradnju i podsticanje na angažovanje svih u učionici.
  • O kompaniji Gigatron
Od svog osnivanja 2003. godine do danas, kompanija Gigatron je izrasla u jednog od vodećih lanaca tehnike, sa gotovo 70 maloprodajnih objekata i više od 1000 zaposlenih, nudeći svojim potrošačima širok asortiman IT uređaja, potrošačke elektronike i bele tehnike. Tokom 2 decenije poslovanja na tržištu Srbije, sa stalnom misijom unapređenja usluga, praćenjem najnovijih tehnoloških trendova, Gigatron je uspeo da se pozicionira kao kompanija inovator, koja je među prvima predstavila koncept maloprodajnih objekata po ugledu na prestižne svetske prodavnice, ponudila najpotpuniji asortiman proizvoda, definisala unapređene oblike komunikacije sa kupcima i pokrenula online kupovinu. Moderan pristup komunikaciji sa kupcima, inovativna rešenja i visoki standardi doprineli su tome da je Gigatron danas jedan od najprepoznatljivijih i omiljenih brendova u Srbiji, posebno među ljubiteljima tehnike. Kako su inovacije i tehnološka rešenja okosnica poslovanja Gigatrona, kompanija posebnu pažnju poklanja obrazovnim i društveno-odgovornim projektima sa ciljem osnaživanja zajednice i posebno mladih. Aktivno podržavajući posebno one aktivnosti koje za cilj imaju upoznavanje mladih sa inovativnim tehnologijama, naukom i preduzetništvom, kompanija nastoji da im omogući da prepoznaju i unaprede veštine potrebne za buduće izazove. Ova posvećenost obrazovanju i mladima oslikava težnju Gigatrona da doprinese razvoju budućih generacija, inovacija i stvaranju stručnjaka u čemu se ogleda i doprinos celokupnoj zajednici, razvoju društva i odgovornom poslovanju kao glavnim vrednostima kompanije.
  • O kompaniji Bosch
Bosch je u Srbiji zvanično prisutan od 1996. godine i danas u našoj zemlji posluje na dve lokacije – u centrali na Novom Beogradu i fabrici u Pećincima. Fokusiran na razvoj novih tehnologija, Bosch u Srbiji pokriva različite oblasti poslovanja -  od proizvodnje električne i elektronske opreme za motorna vozila, preko distribucije širokog asortimana Bosch proizvoda, pa sve do pružanja usluga, pre svega kroz inovativne projekte u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija i automotive aftermarket industrije, za koju se u Beogradu nalazi globalni Bosch centar kompetencija. U Beogradu se takođe nalazi i Bosch inženjerski centar, u kojem se razvijaju softverska i servisna rešenja za povezane tehnologije.
Svoju prvu fabriku u Srbiji kompanija otvara 2013. godine i ona je danas jedna od najvećih Bosch fabrika za proizvodnju sistema brisača u Evropi. Iste godine Bosch u Srbiji je postao i pionir uvođenja programa dualnog obrazovanja, koji svake godine uspešno pohađa nekoliko desetina učenika.
Vodeći se sloganom ’’Tehnologija za život’’, Bosch teži da svojim proizvodima budi entuzijazam, poboljšava kvalitet života i doprinosi očuvanju prirodnih resursa.
  • O kompaniji Henkel / Ceresit
Sa tradicijom dugom više od 100 godina, Ceresit je jedan od najpoznatijih brendova Henkelovog sektora Adhezivi Tehnologije. Danas je to jedan od najvažnijih brendova u proizvodnji građevinskih materijala. Za to je zaslužan kvalitet I performanse proizvoda, primenjena inovativna tehnologija, kao i širok asortiman proizvoda koji zadovoljavaju sve potrebe naših potrošača u domenu postavljanja keramike, termoizolacije, hidroizolacije i podopolaganja. Prateći porast potražnje i mogućnosti razvoja, kompanija Henkel Srbija otvorila je 2007. godine Ceresit fabriku u Inđiji za proizvodnju građevinskih lepkova. Ovo je ujedno bila i prva Henkelova grinfild investicija u Srbiji u vrednosti 8,5 miliona evra. Već naredne 2008. godine, otvorena je još jedna fabrika na istoj lokaciji za proizvodnju tečnih fasadnih maltera. Henkel Ceresit fabrika izgrađena je po najmodernijim tehničkim, tehnološkim i ekološkim standardima, u potpunosti automatizovana i jedna je od najproduktivnijih Henkelovih fabrika u Evropi, sa šest međunarodnih ISO sertifikata za kvalitet.
  • O kompaniji Tarkett
Tarkett je kompanija maksimalno posvećena svojim kupcima, koja se bavi dizajniranjem podnih obloga i sportskih površina, za dobrobit ljudi, uz brigu o životnoj sredini. Širokim asortimanom proizvoda iz ponude pokriva različite tržišne segmente i već godinama opravdava ugled izvrsne kompanije, vodeće u oblasti inovativnih rešenja i održivog razvoja. Već 140 godina, inovacije, veština i dugotrajna posvećenost održivosti učinili su Tarkett globalnim liderom u najsavremenijim rešenjima za podove i sportskim površinama za sve segmente tržišta. Širok spektar proizvoda uključuje: vinil, linoleum, LVT, tekstilne ploče, tepihe, parket, laminat, veštačku travu i atletske staze.
  • O kompaniji Roma company
ROMA COMPANY je privredno društvo za trgovinu, proizvodnju i usluge osnovano 1992. godine sa sedistem u Zemunu, Milana Rešetara br.11. Bavimo se prometom boja i lakova, lepkova, termo fasada, molerskog pribora alata, tapeta i ostalih proizvoda za završne radove u gradjevinarstvu. Imamo preko 180 zaposlenih, četiri veleprodajna centra u Srbiji i jedan u Crnoj Gori i 12 maloprodajnih objekata u Srbiji. U nasem asortimanu su proizvodi većine renomiranih proizvodjaca kako iz zemlje tako i iz sveta. Robu uvozimo iz Nemačke, Holandije, Grčke, Italije, Irske, Belgije, Kine, Kanade, SAD. Roma company je najveći distributer proizvoda za završne radove u gradjevinarstvu u Srbiji sa više od 4.000 registrovanih kupaca uglavnom trgovaca, zanatlija, izvodjaca radova. U proteklih 20 godina izdajemo časopis “Ton energija boja ” i distribuiramo ga besplatno našim kupcima i poslovnim partnerima.

Organizacije koje čine Grupu za obrazovanje

 

Mejkers lab, foto: Grupa za obrazovanje

Grupa za obrazovanje osnovana je u septembru 2022.  godine sa ciljem zajedničke podrške obrazovanju, čine je:

  • Nordeus fondacija osnovana je sa ciljem da se pomogne deci i mladima da steknu veštine, znanja i kompetence potrebne za uspeh u digitalnoj ekonomiji kroz podršku obrazovanju i razvoj podsticajnog i kreativnog okruženja. 

U oblasti podrške obrazovanju, fokus je na sprovođenju inovativnih programa zasnovanih na interdisciplinarnom pristupu, iskustvenom učenju i razvoju kompetenci za 21. vek. Dok u oblasti razvoja ekosistema kreativnih industrija, Nordeus fondacija nastavlja sa dosadašnjim naporima Nordeusa kroz sopstvene programe i udruživanjem sa brojnim kompanijama kroz organizacije poput Inicijative Digitalna Srbija i Srpske gejming asocijacije čiji je Nordeus i suosnivač. 

  • Centar za promociju nauke (CPN) je javna institucija, koju je 2010. godine osnovalo Ministarstvo nauke Srbije sa zadatkom da promoviše nauku i tehnologiju. CPN sprovodi programe i aktivnosti radeći sa istraživačkim i obrazovnim institucijama u Srbiji i širom sveta, a blisko sarađuje i sa republičkim ministarstvima, medijima i privatnim sektorom. Misija CPN-a je da premosti jaz između nauke i društva okupljajući sve relevantne aktere i širu javnost u procesu istraživanja i inovacija. CPN teži da integriše društvo u istraživačke procese, kako bi se ono, uz uvid u potrebe građana, što adekvatnije suočavalo sa društvenim izazovima.
  • Inicijativa „Digitalna Srbija“ je nevladina i neprofitna organizacija sa strateškim ciljem razvoja jake, globalno konkurentne digitalne ekonomije u Srbiji. Pored vodećih digitalnih igrača u zemlji koji su osnivači Inicijative „Digitalna Srbija“, ona danas okuplja više od 30 organizacija i kompanija članova iz različitih sektora relevantnih za rast digitalnog ekosistema, uključujući tehnologiju, bankarstvo i finansije, telekomunikacije, konsalting, obrazovanje i istraživanje, zatim advokatske, medijske i farmaceutske kuće, kao i organizacije za podršku startapima.

Cilj Inicijative „Digitalna Srbija“ je stvaranje poslovnog okruženja koje je u službi digitalne ekonomije. Na putu ka tom cilju ulaže u strateške programe u oblasti formalnog i neformalnog obrazovanja, razvoja startap ekosistema, pravno-regulatornog okvira, digitalne infrastrukture i javnog dijaloga o digitalnoj transformaciji.

  • Organizacija Dostignuća mladih u Srbiji je deo globalne mreže Junior Achievement Worldwide, osnovane 1919. godine, koja obuhvata 121 zemlju na svim kontinentima i predstavlja najveći svetski program preduzetničkog obrazovanja koji godišnje pohađa više od 10 miliona učenika.

Misija organizacije je priprema i osposobljavanje učenika za uspešan život i rad u savremenom svetu u kome su najveće vrednosti inovativnost i preduzetnička inicijativa.

Uz podršku međunarodnih donatora i partnera iz poslovnog sektora u Srbiji, organizacija Dostignuća mladih u Srbiji već 17 godina kroz implementaciju svojih programa i aktivnosti na svim nivoima obrazovanja ukazuje na značaj preduzetničkog obrazovanja čiji su direktni ishod veća zapošljivost mladih, bolja konkurentnost na tržištu rada, osamostaljivanje i brže uključivanje u društvo kao i pokretanje sopstvenog posla, posebno u okviru programa Učenička kompanija.

Preuzimanje delova teksta je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na novaekonomija.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, molimo vas da se upoznate sa pravilima komentarisanja i pravilima korišćenja sajta.

Sajt je zaštićen pomocu reCaptcha i Google. Google Politika Privatnosti i Google Uslovi Korišćenja su primenjeni.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.