Na putu energetske tranzicije, udeo uglja u elektromreži Ujedinjenog Kraljevstva je pao sa čak 40 odsto pre desetak godina na nula odsto u ovoj godini. Mesec i po dana nakon gašenja poslednje termoelektrane na ugalj, najavljeni su dalji nacionalni koraci u njegovom napuštanju: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva prošle nedelje saopštila je da će u najkraćem mogućem roku uvesti nove zakonske propise kako bi ograničila izdavanje dozvola za nove rudnike uglja.
Zatvaranjem termoelektrane Rattclife-on-Soar – nakon pedeset godina službe, krajem septembra Ujedinjeno Kraljevstvo je i zvanično prva velika ekonomija koja je zaustavila sagorevanje uglja za proizvodnju struje.
Iako u skladu sa borbom protiv klimatskih promena ugalj postaje nebitan izvor energije za Ujedinjeno Kraljevstvo, rudari ostaju značajni akteri britanske istorije.
„Rudarenje uglja napaja zemlju preko 140 godina i mnogo dugujemo radnicima koji su osvetljavali domove i preduzeća širom zemlje“, kazao je Majkl Šanks, ministar energetike i dodao kako je sada „Ujedinjeno Kraljevstvo na vodećoj poziciji na putu ka postepenom ukidanju energije iz uglja širom sveta koja i dalje najviše doprinosi globalnim emisijama“.
Prema najavama, sto dvadeset hiljada bivših rudara dobiće povećanje penzija od 32% kao nagradu za svoje napore u snabdevanju strujom, piše GOV.UK.
U podršci radnicima i pomoći pri stvaranju sledeće generacije stručnjaka, Vlada je takođe uspostavila Kancelariju za poslove čiste energije, prenosi Klima101.
Kako je saopšteno, Ujedinjeno Kraljevstvo je od jula ubrzalo dekarbonizaciju kroz nekoliko ključnih poduhvata: poništena je zabrana izgradnje vetroparkova na kopnu u Engleskoj, odobreno dva gigavata nosih solarnih elektrana, najavljena najveća investicija u vetroparkove na moru.
Povrh toga, pokreće se i kompanija Great British Energy u javnom vlasništvu koja će posedovati i investirati u projekte čiste energije.
Velika Britanija: Protest poljoprivrednika zbog najave poreza na nasleđivanje