Vlada će danas predstaviti set mera koje se odnose na konsolidaciju javni finansija i strukturne reforme, najavio je savetnik vicepremijera Vučića Siniša Mali.
„Mere koje ćemo prezentovati predstavljaju prekretnicu u tome da se više nećemo zaduživati, već ćemo ‘stegnuti kaiš’ i trošiti koliko zarađujemo“, rekao je savetnik prvog potpredsednika vlade Aleksandra Vučića, zadužen za privredu i finansija Siniša Mali, gostujući na televiziji Pink.
Prema nejgovim rečima, naša država je sada došla do nivoa kada više ne možemo da se zadužujemo i zbog toga je neophodno napraviti održiv model razvoja.
Mali je naglasio da će se menjati i poltika subvencija, i to pre svega onih koja se odnose na subvencionisanje javnih preduzeća, a mere koje će biti predložene podrazumevaće smanjenje tih subvencija.
Profesionalizacija menadžmenta, uvođenje novih procedura i načina upravljanja, koji su karakteristični za privatne kompanije, biće uvedena i u javna preduzeća, naveo je on i dodao da će nalaženje stranih investitora smanjiti subvencionisanje javnog sektora.
Subvencije koje se daju kompanijama za novootvorena radna mesta su opravdane, istakao je Mali.
Očekuje se da se efikti ovih mera osete i na srednji rok, rekao je Mali i naveo da će se mere koje se odnose na dodatno oporezivanje plata, ticati primanja većih od prosečnih u javnom sektoru.
Drugi set mera, prema njegovim rečima, usmeren je na povećanje privrednih aktivnosti, podsticanje izvoza i povećanje BDP-a, predočio je Mali.
Namera je da se podigne nivo privrednog rasta, i da privatni sektor postane nosilac privrednog razvoja kao što je to u svim razvijenim zemljama sveta.
Prema njegovim rečima, sada to nije slučaj jer veliki deo BDP potiče od javnog sektora u kojem su plate za oko 30 odsto veće nego u privatnom sektoru.
Govoreći o kreditu koji bi Srbija trebalo da dobije od Ujedinjenih Arapskih Emirata do kraja godine po povoljnim uslovima, uz kamatnu stopu od jedan odsto na godišnjem nivou, Mali je naveo da postoje dva načina da se upotrebi taj novac.
Jedan je da se vraćaju strari skupi krediti, a drugi je da se taj novac plasira u privredu po povoljnijim uslovima kako bi se pokrenula proizvodnja i kako bi i građani osetili efekte.
Emirati su, prema njegovim rečima, perjanica investicija na svetskom nivou i gde oni odu, i drugi dolaze za njima.
Sad je kohezija unutar savezničkih linija avangarde civilizacije (Amerika, Nemačka i Japan) protiv straha od smrti i silovanja u ruskom bloku.